Aydınlık yazarı: AK Parti'nin hem stratejik hem taktik hatası!

"Bu kadar büyük hata yapmazlar diye düşünmüştüm. Ama yanılmışım"

Fotoğraf: Reuters arşivi.

Aydınlık gazetesi yazarlarından İsmet Özçelik, iktidarın seçim tarihi için 14 Mayıs’ı işaret etmesinin stratejik bir hata olduğunu ifade etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Özçelik’in bugünkü köşe yazısında yer alan görüşleri şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Seçim tarihini 14 Mayıs olarak açıkladı. Bu tarih yaklaşık bir yıl önce gündemdeydi. Tarihi önerenler, Demokrat Parti vurgusu yapmışlardı. “Demokrat Parti’nin CHP’yi devirdiği, ‘Yeter söz milletin’ dediği tarih. Seçime bu sloganla gidilecek” demişlerdi. Hatta o günün afişlerini paylaşmışlardı.

İşin açığı fazla ciddiye almamıştım. “AK Parti 20 yıldır iktidarda. ‘Yeter söz milletin’ demek ne… Kendi ayağına kurşun sıkmaktır. Bu kadar büyük hata yapmazlar” diye düşünmüştüm. Ama yanılmışım.

1950’ler bugünden çok farklı. Demokrat Parti’nin arkasında ABD vardı. İktidara gelmelerini onlar destekledi. Türkiye NATO’ya girdi. Soğuk Savaş, Sovyetler Birliği düşmanlığı… Amerika dost gibi davrandı. Ama hep tersini yaptı. Türkiye’nin tüm gelişmelerini durdurdu. Uçak fabrikamızı kapattırdı. Tarımımızın büyümesini önledi. “Siz üretmeyin ben size veririm” dedi. Demir yolu yapmamızı engelledi. Kara yoluna yönlendirdi… “Küçük Amerika” sürecini başlattı. Günahları saymakla bitmez…

Bugün ise tam tersi… Şu anda ABD AK Parti’nin yanında değil. Karşısında… Biden daha göreve gelmeden açıklamıştı. Erdoğan’ı devireceğini bildirmişti. Yöntemini de ilan etti. Muhalefeti destekleyeceğini söyledi. Şu anda yaptığı da bu. Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton… Erdoğan’ı devirmek için seçimlere müdahaleden söz ediyor. ABD seçim öncesi aktif. Türkiye’yi ve iktidarı dört bir yandan sıkıştırıyor. Bu koşullarda 1950’lerle seçim kampanyası… Akıl alacak iş değil.

 

Aydınlık

DAHA FAZLA HABER OKU