İranlı doktorlar anlattı: "Polisler kadınların yüzlerini ve cinsel organlarını hedef alıyor"

"Cinsel komplekslerinden gençlere zarar vererek kurtulmaya çalışıyorlar"

Birleşmiş Milletler, devam eden protestolarda şimdiye dek en az 40 çocuğun da hayatını kaybettiğini öne sürmüşrü (AP)

İran'da eylemcileri tedavi eden sağlık çalışanları, güvenlik güçlerinin özellikle kadın göstericilerin yüzlerini, göğüslerini ve genital bölgelerini hedef aldığını öne sürdü.

Birleşik Krallık'ın (BK) önde gelen gazetelerinden Guardian'a konuşan ve kimliklerini paylaşmayan sağlık görevlileri, polisin söz konusu saldırıları saçma mermi kullanarak gerçekleştirdiğini söyledi.

Çalışanlar, hastaneye getirilen erkeklerin, kadınlardan farklı olarak genellikle bacaklarında, kalçalarında ve sırtlarında saçma mermisi izleri olduğunu belirtti.

Protestocularla ilgilenen doktorlardan biri şu ifadeleri kullandı:

Genital bölgesine isabet eden iki saçma mermiyle yaralanan 20'li yaşlarındaki bir kadını tedavi ettim. 10 saçma mermi de üst bacakların iç kısmına gelmişti.

Eylemciyi vajinal enfeksiyon riski nedeniyle jinekoloğa yönlendirdiğini belirten doktor, "O benim kızım da olabilirdi" ifadelerini kullandı.

Başkent Tahran'ın 20 kilometre batısında yer alan Kerec şehrindeki bir hastanede çalışan doktorsa şunları söyledi:

Kadınların yüzlerine ve genital bölgelerine ateş ediyorlar çünkü aşağılık kompleksleri var. Cinsel komplekslerinden gençlere zarar vererek kurtulmaya çalışıyorlar.

Öte yandan sağlık çalışanları, dikkat çekmemek için protestocuları gizli şekilde tedavi etmek durumunda kaldıklarını belirtti.

Tahran'da çalışan bir doktor da yüzüne, başına ve gözlerine saçma mermi isabet eden 25 yaşındaki bir eylemciyi tedavi ettiğini belirterek, "İki gözü de neredeyse kör oldu. İyi durumda değil" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haberde, ülkedeki 400'den fazla göz doktorunun, İran Oftalmoloji Topluluğu'nun genel sekreteri Mahmud Cebbarvand'a mektup gönderdiği de belirtildi. Doktorlar, güvenlik güçlerinin protestocuları kasten kör etmeye çalışıyor olabileceğine dikkat çekti.

Mektuba imza atan doktorlardan biri, tedavi ettiği 4 eylemcinin de kısmen ya da tamamen görme yetisini kaybettiğini söyledi.

BK merkezli Af Örgütü'nden Brian Castner, saçma mermilerin av amaçlı tasarlandığına ve polis tarafından kullanılmasının yasadışı olduğuna dikkat çekti.

İran Dışişleri Bakanlığı, Guardian'ın iddialarla ilgili yorum talebine yanıt vermedi.
 


Mahsa Emini protestoları

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi İran'da ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Polis, Emini'nin sorgu sırasında sağlık sorunları nedeniyle fenalaştığını iddia etmiş, muhaliflerse genç kadının işkence görerek öldüğünü savunmuştu.

İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı'na (HRANA) göre protestolarda şu ana dek en az 473 gösterici öldü, 18 binden fazla kişi gözaltına alındı. Aynı dönemde 61 güvenlik görevlisi de hayatını kaybetti.

Ayrıca 6 Aralık'ta gösteriler sırasında tutuklanan 5 kişiye daha ölüm cezası verilmesiyle, idama çarptırılan protestocu sayısı da 11'e çıktı.Independent Türkçe, Guardian, AA

DAHA FAZLA HABER OKU