CHP’li Özel’den Bahçeli’ye: Burası altılı ganyansa siz düne kadar sıralı üçlüydünüz, şimdi ikili bahse mi döndünüz?

Özel, “Milletin kuponunu bilmem de gönlünde hiç yoksunuz” dedi

Fotoğraf: AA

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin altılı masaya yönelik sözlerine karşılık "Burası altılı ganyansa, siz düne kadar sıralı üçlüydünüz. Şimdi ikili bahse mi döndünüz? Geçmişte banko oynayanların seçim günü geldiğinde sizi nasıl yarış dışı bıraktıklarını göreceksiniz" dedi.

Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM Genel Kurulunun dünkü birleşiminde Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un 28-29 Kasım'da Avusturya'ya resmi ziyareti için bir tezkere getirildiğini dile getirdi.

Şentop'un tezkereden önce Avusturya'ya gittiğini belirten Özel, "Bu, Süleyman Soylu'nun muhtarlara verdiği 'Siz yıkın, karar arkadan gelir'in çok daha ilerisinde, milletvekillerinin gözünün içine baka baka, en çok da kendi milletvekillerine 'Kardeşim siz burada parmaktan ibaretsiniz. Biz kararı veririz, siz de ona göre oy kullanırsınız' diyor" ifadelerini kullandı.

Özel, 6 siyasi parti olarak pazartesi günü anayasa teklifi açıkladıklarını anımsatarak bundan sonra 81 ilde sivil toplum kuruluşlarıyla, meslek kuruluşlarıyla, gençlerle ve işçilerle bunu tartışacaklarını söyledi.

Önerinin, 6 liderin ve 6 partinin bu meseleye nasıl baktığını gösteren, planladıkları gibi ilerleyen bir mutabakat metni olduğunu dile getiren Özel, "Tabii seçimleri ilk turda kazanmak için son derece motiveyiz, çalışmalarımızı da ona göre sürdürüyoruz. İkinci tur hesapları yapanlar, bu metne hep birlikte saldırmaya başladılar. Bugüne kadar 'altılı masa ha dağıldı ha dağılacak demekten bizim gerçekleştirdiğimiz ortak işleri görmeyenler bunu konuştular ama Türkiye, üzerinde uzlaşılan metni konuştu. Tabii talimat saraydan olunca hep bir ağızdan saldıracaklar" diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin tuhaf hesapların peşinde olduğunu kaydeden Özel, şunları söyledi:

Şimdi diyor ki '5'er yıllık 3 dönem olsa etti mi sana 3 kere 5, 25' diyor. Etmez ağabeyciğim etmez. 3 kere 5, 25 etmez de Tayyip Erdoğan dese ki '2 kere 2, 5 eder' Bahçeli der ki 'Tayyip Bey kerrat cetvelindeki tarihi hatayı düzeltti'. Şimdi de sarayın cetveli ile çarpınca Allah böyle şaşırtıyor işte. Böyle yalan yanlış konuşuyorsun işte. Esas mesele, bir ümit veremedikleri için kaybettirmeye, karşı tarafa saldırmaya oynadıklarının açık beyanı. Bir partinin liderine, milletin yüzde 60'ından oy alması beklenen, son seçimde bile neredeyse yarısından oy almış siyasi partilere lakap takmak, 'altılı ganyan' demek yakışır mı? Burası altılı ganyansa, siz düne kadar sıralı üçlüydünüz. Şimdi ikili bahse mi döndünüz? Hanginiz hanginizi ne zaman, nerede bırakacak, gemiyi ilk kim terk edecek? Sıralı üçlü yattı, ikili bahse bakacak Cumhur İttifakı. Milletin kuponunu bilmem de gönlünde hiç yoksunuz. Geçmişte banko oynayanların seçim günü geldiğinde sizi nasıl yarış dışı bıraktıklarını göreceksiniz. Zaten geçmişteki o 'Atı alan Üsküdar'ı geçti' sizin laflarınız. O koşuda protesto vardı mesela, hile olduğuna yönelik itiraz var. Hepsinin birden en son hesabını o son koşuda göreceğiz. Nal toplayacaksınız, nal toplayacaksınız?

Kamu personelinin promosyonları

CHP'nin başvurusu üzerine Türk Akreditasyon Kurumu personeli ile ilgili düzenleme yapan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin ilgili hükümlerinin, Anayasa Mahkemesince iptal edildiğini aktaran Özel, Anayasa'yı her gün çiğneyen bir saray rejimi olduğunu belirtti.

Özgür Özel, kamuda çalışan personelin promosyonla ilgili sorunlarının devam ettiğini söyleyerek imzalanan protokoller kapsamında hak kazanılan promosyonların tamamının işçilere ödenmesini öngören kanun teklifini Meclis Başkanlığına sunduklarını ancak gündeme alınmadığını, bu konuda bütün partilere çağrıda bulunduğunu belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Özel, bir gazetecinin İYİ Parti ve CHP arasında "kulak çekme" polemiği olduğunu ve İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu'nun "Millet çeker o kulağı" dediğini hatırlatması üzerine, "Milletin gözü kulağı, açlığa, yoksulluğu, işsizliği bitirelim diye bizde. Geçmiş haftalarda tüketilen bir tartışmayı yeniden ısıtmanın Cumhur İttifakı'na faydası olabilir, Millet İttifakı'na yoktur. İki partiden gelen karşılıklı sağduyulu açıklamalar tarafımızı da memnun etmiştir. Bundan sonraki süreçte milletin kulağına güzel gelecek şeyler söyleyelim" değerlendirmesinde bulundu.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU