Özgür Özel'den Mersin'deki saldırıya dair açıklama: O isimden Süleyman Soylu bile emin değil

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel "Biz Emniyet Genel Müdürlüğüne, savcıya, İçişleri Bakanlığının resmi açıklamasına inanırız. Ama açıklayabilecek bir durum yok çünkü şu anda bile o kimliği tespit etmiş değiller" diye konuştu

Fotoğraf: AA

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Mersin'de polisevine saldırıyı düzenlediği açıklanan PKK'lıın kimliğinin netleşmediğini söyleyen Özel, Mersin'deki bazı yetkililerin kendilerine "saldırıda bedeni parçalanan teröristin, raporda adı geçen terör örgütü üyesi olmadığı" bilgisini verdiğini aktardı.

"Büyük bir kumpasla karşı karşıyayız"

Özel, "AK Parti'nin, hiçbir sınır tanımayan, 'Acaba yükselişte olanları düşüşe geçirir, içinde bulunduğumuz sıkışmış pozisyondan kurtulabilir miyiz?' diye ne etik ne ahlak ne vicdana sığacak saldırıları devam ediyordu. En sonunda Sayın Genel Başkan'ımız dün akşam gerekli açıklamayı ve paylaşımı yaptı. Mesele şudur, büyük bir kumpasla karşı karşıyayız" sözlerini sarf etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Özgür Özel, bu teröriste ilişkin haberlerin CHP'ye yönelik sistemli bir saldırı olduğunu kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

Şimdi ortaya çıkıyor ki o isimden Süleyman Soylu bile emin değil, devletin elinde zaten böyle bir bilgi yok. Biz Emniyet Genel Müdürlüğüne, savcıya, İçişleri Bakanlığının resmi açıklamasına inanırız. Açıklayın kardeşim. Ama açıklayabilecek bir durum yok çünkü şu anda bile o kimliği tespit etmiş değiller. Kimliğin o kişiyle uyuşmadığı yönünde bir sürü kriminal done var. Soylu çıkıyor, 'Bunu PKK da söylüyor.' PKK'nın ne söylediğine bakma sen. Teröristin adı değişse de CHP'nin tutumu değişmez. Ama siz neye sarıldınız, bize saldırırken neye dayandırdınız? Bu nasıl utanmazlık, kepazelik, bir dönün ilk önce millete bunu anlatın.

İktidarın, adı geçen terörist üzerinden bir algı operasyonu oluşturmaya çalıştığının belirten Özel , bu tür durumların önceki yıllarda dünya siyasetinde de görüldüğünü ve iktidarların sonunu getirdiğini söyledi.

"Bulunan bir kimlik ama eşleşmeyen parmak izi ve DNA konuşuluyor"

Özel, bir gazetecinin, PKK'nın, Mersin'deki saldırıda öldüğü açıklanan teröristin hayatta olduğu açıklamasını hatırlatarak "Mersin'deki olayla ilgili PKK'nın açıklamasını referans almakla suçlanıyorsunuz. PKK'nın açıklamasını referans mı alıyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

Dün, 'Saldırganın kimliğiyle ilgili farklı iddialar var, bu konu araştırılsın.' dediğimde PKK'nın böyle bir açıklaması bir yere yansımamıştı. Sayın Genel Başkan'ımıza iki gün önce bu istihbarat geldiğinde de böyle bir açıklama yansımamıştı. Mersin'deki bütün polislerin vicdanları, Mersin'deki kriminal daire, savcılık şahittir ki günlerdir, bulunan bir kimlik ama eşleşmeyen parmak izi ve DNA konuşuluyor. Bir iş var ama bunun alelacele, abuk sabuk açıklanmasında da bir kumpas var. 'Bu kişi değil.' diyorlar. Bu kişi terör örgütünün mensubuysa bizim pozisyonumuzda değişen bir şey yok, aynı noktadayız. O gün yazdığımız rapora, bir satır yazmışız 'gazeteci kimliği var' diye, Soylu'nun açıklamalarından gazeteciliğe daha sonra devam ettiği anlaşılıyor. Pozisyonumuz, patlayan o da olsa, şimdi başka yerde de olsa, PKK'lı ise değişmez. Ama AK Parti bütün her şeyi buna dayandırdı. Bu sorunun onlara sorulması gerekmez mi? Biz, Mersin'deki kriminal daire ne açıklarsa ona inanacağız.

 

 

 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU