Kremlin: Ukrayna güçleri Donbass, Herson ve Zaporojye'ye saldırırsa bunu Rusya'ya saldırı sayacağız

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov "Rusya tarafı, kendi pozisyonunu savunmaya ve sürecin tamamının uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleştirildiğine ilişkin argümanını ileri sürmeye devam edecek" diye konuştu

Fotoğraf: AA

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna güçlerinin, Kremlin’de bugün düzenlenecek törenle Rusya’ya eklenecek Donbass, Herson ve Zaporojye’ye saldırması hâlinde bunun Rusya’ya yapılmış bir saldırı olarak kabul edileceğini ifade etti. Peskov, "Bunun başka bir biçimde değerlendirilmesi mümkün değil" dedi.

Sputnik Türkçe'de yer alan habere göre; Peskov, düzenlenen referandumlar sonucunda Rusya’ya bağlanacak olan Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye bölgelerinin dahil olduğu dört bölgenin Rusya’ya eklenmesi için Kremlin’de bugün dört ayrı anlaşma imzalanacağını belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kremlin Sözcüsü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kapsamlı bir konuşma yapacağını ve törende her dört bölgenin idarecilerinin de yer alacağını yineledi. 

Nükleer silah sorusuna "askeri doktrin" yanıtı

Kremlin Sözcüsü, "Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanma olasılığına’"dair sorular üzerine, "Sorumsuzca davranan insanlar, nükleer tırmanma konusunda konuşurlar. Biz bu konuyu geliştirmek istemiyoruz. Herkese de sorumlu davranma çağrısını yapıyoruz” dedi.

Peskov, ‘Rusya’yı nükleer silah kullanmaya itebilecek kırmızı çizgilere’ ilişkin bir soru üstüne ise, "Bu nükleer silah tartışmalarına yeniden dönecek olursam, herkese Rusya’nın (askeri) doktriniyle tanışmalarını tavsiye ederim, zira orada her şey yazıyor" ifadelerini kullandı.

Rusya’nın askeri doktrininde, Rus güçlerinin, ülkenin varoluşuna yönelik bir tehdit karşısında ya da ülkeye nükleer silahla saldırılması durumunda buna nükleer silah kullanarak yanıt verilebileceği belirtiliyor..

Bununla beraber Peskov, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Donbass, Herson ve Zaporojye’deki referandumların sonuçlarını tanımadıklarını açıklamış olmasına karşın, ‘"Rusya’nın sözkonusu referandumların yasallığına ve meşruluğunu savunmaya devam edeceğini" kaydetti. Peskov, "Rusya tarafı, kendi pozisyonunu savunmaya ve sürecin tamamının uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleştirildiğine ilişkin argümanını ileri sürmeye devam edecek" açıklamasını yaptı.

 

 

 

Sputnik Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU