Ukrayna saflarında savaşırken yakalanan 5 Avrupalı, idamla karşı karşıya

Üçü Britanyalı olan sanıklar üzerlerine atılı suçlamaları reddetti

(Soldan sağa) Vjekoslav Prebeg, Dylan Healy, John Harding, Mathias Gustafsson ve Andrew Hill, bir sonraki duruşma tarihini bekliyor (Reuters)

Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kremlin yanlısı Donetsk Halk Cumhuriyeti'nde, Kiev saflarında savaşırken yakalanan 5 Avrupalı yargılanıyor.

Dün görülen duruşmada Britanyalı John Harding, Andrew Hill ve Dylan Healy'nin yanı sıra İsveçli Mathias Gustafsson ve Hırvat Vjekoslav Prebeg hakim karşısına çıktı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Guardian'ın Rus basınından aktardığına göre Mariupol'da yakalanan Harding, Prebeg ve Gustafss, "paralı asker" ve "iktidarı zorla ele geçirmeye girişmek" suçlamalarıyla karşı karşıya.

Hill sadece "paralı asker olmak"la, Healy ise Ukrayna'nın paralı asker tutmasında görev yapmakla suçlanıyor.

Üzerlerine atılı suçlamaları reddeden 5 kişi de idam cezası alabilir. Bir sonraki duruşma ekimde görülecek.

BBC'nin haberinde aileleri ve arkadaşlarının, Britanyalıların paralı asker olmadığını söylediği ve Cenevre Sözleşmesi uyarınca savaş esiri muamelesi görmelerini istediği yazıldı.

Ukraynalılarsa sosyal medyada, Kremlin'in yabancı savaşçıları taviz almak ve Rus mahkumlarla takas etmek için kullanacağını ileri sürdü.

Donetsk Halk Cumhuriyeti'nde 9 Haziran'daki bir duruşmada iki Britanyalı bir Faslı, paralı asker oldukları gerekçesiyle idam cezasına çarptırılmıştı. Üç kişi de karara itiraz etmişti.

 

Independent Türkçe, Guardian, BBC

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU