Buckingham Sarayı, Meghan Markle'ın Vogue sayısıyla "gafil avlanmış"

"Meghan, dergide yer alma kararını saray yetkililerine bildirmek için hiçbir sebep görmedi"

Prens Harry ve Meghan Markle çifti, kraliyet görevlerini bırakarak Amerika Birleşik Devletleri'ne taşınmıştı (AP)

Sussex Dükü ve Düşesi hakkındaki yeni kitapta, Meghan Markle'ın Eylül 2019'da Vogue Britanya'da konuk editörlük yapmasının Buckingham Sarayı'na sürpriz olduğu iddia edildi.

İngiliz gazeteci Tom Bower'ın "Revenge: Meghan, Harry and the War Between the Windsors" (İntikam: Meghan, Harry ve Windsor Hanedanı Arasındaki Savaş) kitabında, Sussex çiftiyle Kraliyet ailesinin geri kalanı arasındaki sürtüşmeye dair saraya yakın kişilerin röportajları yer alıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kitap Sussex çiftinin işbirliği olmadan yazılırken Bower, perdeyi aralayarak Meghan'ın Vogue Britanya'nın "Değişimin ardındaki güç” sayısının arkasındaki süreci ortaya çıkardığını iddia ediyor.

Bower’ın The Times'ta yayımlanan bir kesitinde, Meghan'ın ikonik moda dergisinin ilk konuk editörü olma kararını "saray yetkililerine bildirmek için hiçbir sebep görmediği" ifadeleri yer aldı.

Özel sayıyı gizli tutmada kilit bir rol oynayan Genel Yayın Yönetmeni Edward Enninful, bunu düzenlemek için yapılan gizli toplantılardan, telefon görüşmelerinden ve gönderilen e-postalardan bahsetti.

Fakat Bower, "Sır o kadar iyi saklandı ki Buckingham Sarayı dergi yayımlanınca 'gafil avlandı'" diye yazdı.

"(Meghan'ın) son tanıtım lansmanının beyni olmak" o dönem Sussex çiftinin iletişim başkanı olan saray personeli Sara Latham'a düştü.

Kitaba göre Meghan, Latham'dan "ABD'deki yayımlanmanın öne geçmesi için, Britanya'daki resmi yayın tarihinin bir gün ertelenmesini talep etmesini" istedi.

Bower, "Meghan'ın talebi, Amerikalı danışmanlarına güvendiğini ve Enninful'un sarayın taleplerine uyacağını umduğunu ortaya koydu" diye yazdı.

Ancak talep reddedildi. Latham aracılığıyla "Buckingham Sarayı'ndan," Vogue ekibine "derginin tanıtımını sonlandırmak" için başka talepler de iletildi fakat bunlar da reddedildi.

Jane Fonda, Joni Mitchell, Laverne Cox, Gemma Chan ve Greta Thunberg gibi "ezber bozanlar" olarak tanımlanan 15 kadının yer aldığı özel sayı, Vogue Britanya tarihindeki en hızlı satan sayı oldu.

Yazıda ayrıca Meghan'ın "kapakta yer almak istediği", fakat derginin editör ekibinin "kibirli" görünebileceğini söyleyerek onu aksi yönde ikna ettiği belirtildi.

Bunun yerine kapakta, sayıda yer verilen 15 kadının fotoğraflarından oluşan siyah-beyaz bir kolaj yer aldı. Kapaktaki 16. alandaysa, "(okuyucuları) değişimi tetiklemek için kendi alanlarını kullanmaya teşvik etmesi" için gümüş bir ayna görseli kullanıldı.

The Independent; Sussex Dükü, Düşesi ve Buckingham Sarayı'ndan yorum talep etti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style/

Independent Türkçe için çeviren: Deniz Sutaş

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU