Demirtaş'tan "yeni çözüm süreci" yorumu: PKK, Öcalan'dan başka hiç kimseyi dikkate almaz

Demirtaş, "Nihai çözümün adresi TBMM'dir. Burada da muhatap, HDP ile birlikte tüm siyasi partiler ve toplumun kendisidir" dedi

Abdullah Öcalan ile Selahattin Demirtaş'ın "Çözüm Süreci" döneminde İmralı Cezaevi'nde yaptıkları görüşmeden bir kare / Fotoğraf: Twitter

Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "yeni çözüm süreci" tartışmalarına yönelik "Türkiye sınırlarının içinde ve dışında çatışma durumuna dair en etkili barış kurucu aktör Öcalan'dır. Kendisinin desteği ve katkısı olmadan barış yolunda mesafe kat edilemez. PKK, Öcalan'dan başka hiç kimseyi dikkate almaz" yorumunu yaptı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Demirtaş, son dönemde yürütülen tartışmalara ilişkin olarak kaleme aldığı yazısında, er ya da geç müzakere yöntemiyle Kürt sorununun çözüleceğini savundu. Demirtaş, nihai çözümün adresinin TBMM olduğunu söylerken, muhatapların da 'HDP ile birlikte tüm siyasi partiler ve toplumun kendisi olduğunu' dile getirdi. Demirtaş yazısında "AKP'nin şu anda çözüm niyeti, kapasitesi ve niteliği" olmadığını ifade etti. 

"Kürt sorunu er ya da geç, diyalog ve müzakere yöntemiyle, barış içinde çözülecek" diyen Demirtaş'ın Yeni Yaşam gazetesi için kaleme aldığı "Yeni çözüm süreci" başlıklı yazısında öne çıkan tespitler şöyle:

  • Çözüm sürecine karşı çıkmak açık açık savaş taraftarlığıdır. Çözüm sürecinden lanetli bir öcü gibi söz etmek yaşamı değil, ölümü savunmak demektir. Bununla birlikte, çözüm sürecinin yöntemini, yolunu ve yordamını eleştirmek, öneriler yapmak herkesin hakkıdır.
  • Öcalan'ı AKP'ye destek veriyor ya da verecek gibi göstermek kesinlikle yanlıştır, haksızlıktır. Sayın Öcalan, barış için en küçük bir olanağı bile değerlendirmekten geri durmaz. Bunun yanı sıra, barış umutlarını bir seçime kurban etmeyecek kadar da deneyimlidir.
  • Öcalan bugüne kadar HDP'ye tek bir talimat bile vermedi, vermez. Böyle bir tarzı yoktur. Gerekçeleriyle birlikte öneride bulunur, çağrı yapar. Bu önerileri ve çağrıları her siyasi partinin yetkili organlarında mutlaka gündeme geldiği gibi HDP'de de ciddiyetle ele alınır, değerlendirilir ama karar organı da irade de HDP yönetimidir.
  • Türkiye sınırlarının içinde ve dışında çatışma durumuna dair en etkili barış kurucu aktör Öcalan'dır. Kendisinin desteği ve katkısı olmadan barış yolunda mesafe kat edilemez. PKK, Öcalan'dan başka hiç kimseyi dikkate almaz.
  • Demokratikleşmenin ve nihai çözümün adresi TBMM'dir. Burada da muhatap, HDP ile birlikte tüm siyasi partiler ve toplumun kendisidir.

"HDP tabanı da Kürt seçmen de deneyimli"

Şu anda AK Parti'nin çözüm niyeti de kapasitesi de niteliği de olmadığını ve gırtlağına kadar adaletsizliğe, zulme, yolsuzluklara batmış, çözülme süreci yaşayan, tükenmekte olan zayıf bir irade olduğunu savunan Demirtaş, AK Parti'nin atacağı her adımın, küçük ve ucuz seçim hesaplarından öte anlam taşımayacağını belirterek yazısına şöyle devam etti:

HDP tabanı da Kürt seçmen de deneyimli, bilinçli, politik ve örgütlü bir güçtür. Neyin ne olduğunu çok iyi bilir, nasıl davranacağını da günü geldiğinde ortaya koyar. Kandırmaya, kafa karıştırmaya dönük AKP'den gelecek her hamle, halkın iradesine çarpıp geri döner

Muhalefete mesaj

AK Parti'in yeni bir çözüm süreci başlatıp başlatmayacağı ya da bunun bir oyun olup olmadığı şeklindeki spekülatif tartışmalara girmek yerine, muhalefetin Kürt sorununda kendi çözüm stratejisini ortaya koymasının daha doğru olacağını ifade eden Selahattin Demirtaş, "Muhalefet bunu yapmadığı sürece iktidar Kürt sorununu ve çözüm sürecini istismar etmeyi sürdürecektir. Kast ettiğim şey, AKP ile birlikte yeni bir çözüm süreci değil, seçimden sonra iş başına gelirlerse muhalefetin nasıl bir çözüm önerdiklerini ana hatlarıyla şimdiden ortaya koymalarıdır. Kürt sorunu Türkiye'nin birliği ve barış içinde çözülecekse HDP dahil tüm muhalefetin şimdiden ortak bir çözüm stratejisinde uzlaşmaları, Türkiye'nin geleceği açısından çok gerekli ve önemlidir. Benim gözümden durum budur" diye yazdı.

 

Yeni Yaşam

DAHA FAZLA HABER OKU