Kadınların erkekler kadar zeki olduğunu düşünenlerin sayısı 70 yılda üç katına çıktı

Dr. Eagly, “20. yüzyılın ortasından bu yana kadın ve erkek rollerinin değişmesiyle cinsiyetlerin nitelikleri hakkındaki inançlar da değişti” dedi

ABD’de 25 yaş ve üstü çalışan kadınların 29,5 milyonu en az bir lisans derecesine sahip (Unsplash)

Kadınların da erkekler kadar zeki olduğunu düşünen kişi sayısının 70 yıl öncesine kıyasla üç katına çıktığını ileri süren yeni bir çalışma yayımlandı.

ABD’nin Illinois eyaletindeki Northwestern Üniversitesi araştırmacıları, 1946 ile 2018 arasında yapılmış ve 300 binden fazla yetişkini içeren 16 farklı ulusal kamuoyu yoklamasını analiz etti.

Araştırmacılar duygu ortaklığı (şefkat ve duyarlılık), aktiflik (hırs ve saldırganlık) ve yetkinlik (zeka ve yaratıcılık) olmak üzere üç farklı özelliği inceledi.

Çalışmanın amacı katılımcıların 1940’lardan bugüne, her bir özelliğin kadınlar ya da erkeklerden hangisi için daha gerçek ya da her iki cinsiyet için de eşit derecede gerçek olup olmadığı hakkında ne düşündüklerini bulmaktı.

Araştırmacılar 1946’daki ankete katılanların sadece yüzde 35'inin erkek ve kadınların eşit derecede zeki olduğunu düşündüğünü ortaya çıkardı. Bir kısım katılımcı cinsiyetlerin farklı yetenekleri olduğuna inanıyordu, daha fazlasıysa erkekleri yetkin cinsiyet olarak görüyordu.

Buna karşın 2018'de yapılan ankette katılımcıların yüzde 86’sı cinsiyetlerin eşit derecede zeki olduğuna inananıyor. Katılımcıların yüzde 9’u erkeklerin daha yetkin olduğunu düşünürken sadece yüzde 5’lik bir kısım erkeklerin daha zeki olduğuna inanıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Araştırma ekibi artışın kısmen toplumda değişen kadın ve erkek rollerine atfedilebileceğine inanıyor.

American Psychologist bilimsel dergisinde yayımlanan makaleye göre kadınların işgücüne katılım oranı 1950'de yüzde 32'yken bu oran 2018'de yüzde 57'ye yükseldi. Erkeklerin işgücüne katılımıysa yüzde 82'den yüzde 69'a düştü.

Çalışmanın başyazarı Dr. Alice Eagly, “20. yüzyılın ortasından bu yana kadın ve erkek rollerinin değişmesiyle cinsiyetlerin nitelikleri hakkındaki inançlar da değişti” dedi ve şu ifadeleri ekledi:

“Güncel klişeler kadın istihdamını desteklemeli çünkü yetkinlik doğal olarak neredeyse tüm pozisyonlar için çalışma zorunluluğu. Ayrıca, işler sosyal becerileri gittikçe daha çok ödüllendiriyor ve kadınların paylaşımcı özelliklerini ek bir avantaj haline getiriyor.”

Ancak araştırmacılar, kadınları erkeklerden daha merhametli ve duyarlı gören basmakalıp düşüncelerin zaman içinde güçlendiğini tespit ederken, erkekleri kadınlardan daha hırslı ve saldırgan görenlerin sayısınınsa son 70 yılda sabit kaldığı ortaya çıktı.

Araştırmada ortalamalar karşılaştırıldığında kadınların ev işlerinde ve çocuk bakımında erkeklerin harcadığının iki katı zaman harcadığı belirtildi.

Bu esnada erkeklerinse liderlik rollerinde; fiziksel güç, rekabet, etkileşim ve analitik, matematiksel ve teknik beceriler gerektiren işlerde yoğunlaştığı görüldü.

Eagly, “Daha az olumlu bir noktayı belirtmek gerekirse liderlik rollerinin çoğu duygu ortaklığı özelliklerinden çok aktiflik özellikleri gerektiriyor. Bu nedenle kadınlar için kadınlara erkeklerden daha az atfedilen aktiflik özellikleri liderlik pozisyonları açısından dezavantaj haline geliyor” açıklamasında bulundu. Eagly sözlerine şöyle devam etti:

“Bu bulguları şöyle yorumluyoruz: kadınların işgücüne katılımlarındaki ve eğitim durumlarındaki artış sayesinde yetkinliklerine dair algıda da yükselme var. Ancak mesleklerdeki ayrımcılık ve ev içi rol dağılımı, duygu ortaklığı ve aktiflik özelliklerine dair bulguların altını çiziyor.”

Dr. Eagly kadın ve erkeklerin eşit derecede zeki olduğunu düşünen kişi sayısının artmaya devam edeceğine inanıyor.

The Independent'a konuşan araştırmacı, "Kadınların üniversite diploması almadaki mevcut üstünlüğü daha da aşırı hale gelirse, kadınları daha zeki seçenlerin yüzdesi bile artacaktır. Ancak bence büyük çoğunluk kadınları ve erkekleri zeka konusunda eşit görmeye devam edecek” dedi.

Çalışma, Pew Research Global’ın 2019’un ABD’de ilk kez üniversite mezunu kadınların erkeklerden daha fazla işgücüne katıldığını gösteren istatiklerinin yayımlanmasından birkaç hafta sonra geldi.

 

 

Bulgular ABD’de 25 yaş ve üstü çalışan kadınların 29,5 milyonunun en azından bir lisans derecesine sahip olduğunu ortaya koydu. Erkeklerin sayısı ise 29,3 milyonda kaldı.

Geçen aralıkta İngiltere Savunma Sekreteri Gavin Williamson, İngiliz ordusundaki bütün rollerin kadınlara açık olacağını açıklamıştı.

Ekimde benzer bir açıklama yapan Savunma Bakanlığı da halihazırda orduda görev yapan kadınların piyade rollerine geçebileceklerini söylemişti. Şu anda asker olmayan kadınlarınsa piyade ve Kraliyet Denizcileri’nin bu yılın başlarında yeni askerlere eğitim vermesiyle aralık itibarıyla ön cephede mücadele etmek için başvuru yapabileceği açıklanmıştı.

2016’ya kadar kadınların sıcak savaş görevlerinde hizmet etmesine izin verilmiyordu.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style/women

Independent Türkçe için çeviren:  Ata Türkoğlu

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU