KKM ters tepti, bankalardaki TL mevduatı yüzde 37'den yüzde 28'e geriledi

Bankalardaki toplam mevduat içinde, döviz kurlarındaki gelişmelerle ilişkisi bulunmayan TL cinsinden mevduatın payı, yüzde 28'e geriledi

Fotoğraf: AA

Dolardaki hızlı yükselişin önüne geçmek ve düşük faiz politikası nedeniyle tercih edilmeyen TL mevduatı daha cazip hale getirip döviz talebini azaltmak için devreye alınan kur korumalı TL mevduat hesabı bankacılık sektöründe mevduatta dolarizasyonu arttırdı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

KKM devreye girdiği ilk hafta TL mevduatın KKM hariç toplam mevduat içindeki payı 37,35 seviyesinde iken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 27 Mayıs haftası verisinde KKM hariç TL mevduatın payı yüzde 28,15'e geriledi.

Döviz mevduatının payı ise KKM devreye girdiği ilk hafta KKM ile birlikte yüzde 62,05 seviyesinde iken 27 Mayıs itibariyle KKM ile birlikte döviz mevduatının toplam mevduat içindeki payı yüzde 71,84'e çıktı. Yani KKM'nin devreye girdiği ilk haftadan bu yana TL mevduatın payı 9,2 puan azalırken dövize endeksli mevduatın payı 9,2 puan artmış oldu.

KKM'nin payı yüzde 13,68'e yükseldi

KKM ilk olarak 20 Aralık'ta devreye alındı. KKM'ye katılım arttıkça KKM hariç TL mevduatın toplam mevduattaki payı düşüş eğilimine girdi. 27 Mayıs haftasında KKM'nin payı toplam mevduatta yüzde 13,68'e çıkarken KKM hariç TL mevduatın payı da yüzde 28,15'e indi. KKM ile birlikte döviz mevduatının payı da yüzde 71,84'e yükseldi.

KKM'nin yükü tam olarak bilinmiyor

KKM'nin Merkez Bankası'na olan yükü veriler açıklanmadığı için bilinmiyor. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe sonuçlarında KKM dönüşleri için ne kadar ödediğini açıklıyor. Buna göre mart ve nisan aylarında KKM dönüşleri için 16,3 milyar lira ödendi.(Haberin tamamı için)

 

Dünya

DAHA FAZLA HABER OKU