Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı adayı egosunu yenmiş, yetkilerini devretmeye hazır olmalı

“Çalmayacak, yolsuzluk yapmayacak... Yalan söylemeyecek... İnsanlara hakaret etmeyecek... Ayrımcılık yapmayacak... En önemlisi de adil olacak"

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhalefetin cumhurbaşkanı adayının "egosunu yenmiş ve yetkilerini devretmeye hazır" biri olması gerektiğini söyledi. 

Cumhuriyet yazarı Emre Kongar'a konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayının kriterleri konusunda, “Çalmayacak, yolsuzluk yapmayacak... Yalan söylemeyecek... İnsanlara hakaret etmeyecek... Ayrımcılık yapmayacak... En önemlisi de adil olacak” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kılıçdaroğlu, “Adalet en önemli sorun. Cumhurbaşkanı mutlaka adil olmalı. Meslek, uzmanlık önemli. Cumhurbaşkanı devleti tanımalı, iktisat bilmeli" ifadesini kullandı.

CHP lideri ayrıca, “Cumhurbaşkanı, egosunu yenmiş olmalı. Yetkilerini devretmeye hazır olmalı" diye konuştu. 

Kongar’ın “İktidar tetikçileri medyada sürekli olarak, ‘Seçimi kaybetmezler, kaybetseler de gitmezler’ diyerek, seçimden önce seçmende umutsuzluk yaratıyor, muhalefete oy verecek olan demokrat seçmenlerin sandığa gitmesini önlemek istiyorlar. Sizin bu, ‘Vakıflar aracılığıyla Türkiye’den gitme hazırlığı yapıyorlar’ iddianız, iktidarın bu propagandasını önlemeye mi yönelikti?” şeklindeki sorusunu da yanıtlayan Kılıdçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

Evet. Kaybedeceklerini anladılar, hazırlık içindeler; onu açıkladım. SADAT’a da sandık güvenliği için gittim.

 

Cumhuriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU