Barolar Birliği müzik yasağı genelgesinin iptali için Danıştay'a dava açtı

TBB, "müzik yayın yasağını saat 01.00 olarak belirleyen" genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile Danıştay'a dava açtı.

Güvenlik güçleri eğlence merkezlerinde denetimler yapıyor / Fotoğraf: AA

Koronavirüs salgının başlarında 30 Mayıs 2020’de yayımlanan 8556 sayılı genelge ile lokanta, restoran, dernek lokalleri ve çay bahçeleri gibi mekanlara gece 12.00’dan itibaren müzik yasağı getirilmişti. Yasak 10 May 2022’de açıklanan yeni genelgede yasağın başlangıç saati değiştirilmiş, müzik yayını saat 01.00’a kadar uzatılmıştı.

Hukuka aykırı olduğunun kabulü gerekmektedir.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı.

TBB tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bilindiği üzere, müzik yayını saatlerine sınırlama uygulaması, korona virüsü tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından farklı tarihlerde getirilmiştir. Dava konusu Genelge’nin yayımı tarihinde, koronavirüs tedbirlerinin uygulanması durumu ortadan kalktığından, varlık amacında 'halk sağlığının korunması' ve 'kamu yararı' gibi nesnel ölçütler bulunmayan genelgenin amaç yönünden hukuka aykırı olduğunun kabulü gerekmektedir.

Öte yandan ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde, müzik saatlerinin belirlenmesi konusunda yetkili kurum, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olup, davalı bakanlığın konuya ilişkin herhangi bir sorumluluğu, görev ve yetkisi bulunmamaktadır.

İptali istenen genelge yürürlükte kaldığı sürece, kamu yararı ile bireylere anayasal hak olarak verilen bilim ve sanat hürriyeti, sanatın ve sanatçının korunması ilkesi zedelenecektir. 

 

 

Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU