Depp-Heard davasını uzmanlar yorumladı: Jüri nasıl karar verecek?

58 yaşındaki aktör davanın sonucu ne olursa olsun çoktan kaybettiğini söylemişti

Johnny Depp ve Amber Heard birbirlerini şiddet uygulamakla suçluyor (AFP)

Hollywood yıldızı Johnny Depp'in, eski eşi Amber Heard'e açtığı iftira davası bir haftalık aranın ardından 16 Mayıs'ta devam ediyor. Tartışmalı davada 4 haftadır çifte yakın kişiler ifade veriyor. 

Depp'in avukatları tanıklara yöneltecekleri soruları tamamladı ve davanın kalan iki haftalık kısmında da Heard'ün ekibi iddiaları sorgulamaya geçecek. 

Davanın ilk 4 haftalık kısmında ikilinin ilişkisine dair şoke edici bilgiler gündeme gelmişti. 

"Jürinin kararı hiç kolay değil"

Sürecin tamamlanmasından sonra jüri bir karar verecek. Uzmanlar jürinin işinin hiç de kolay olmadığını belirtiyor. 

New York merkezli hukuk bürosu Warshaw Burstein'la birlikte çalışan iftira davaları uzmanı Kimberly Lau, her iki tarafın da birbirlerinin kötü yanlarını göstermekte iyi iş çıkardığını ifade ediyor. 

Sky News'a konuşan Lau hem davalının hem de davacının izleyicileri kendisine inandırmakta başarılı oyuncular olmasının jürinin işini zorlaştırdığını düşünüyor. Lau şunları ekliyor:

Tanıkların ifadesi ve kanıtlar, jürinin kimin gerçekten doğruyu söylediğini ve kimin rol yaptığını belirlemesi için daha da önemli olacak.

Karar verme aşamasında 7 kişilik jürinin büyük fark yaratabileceğini belirten Lau, "Bir kişinin görüşü yeterli değil, 7 kişinin de hemfikir olması gerekiyor" ifadelerini kullanıyor. 

"Televizyonda yayımlanan ifadeler kamuoyu algısını etkiledi"

Öte yandan Londra merkezli Wiggin şirketinde medya hukuku uzmanı Matthew Dando, davadan naklen yayımlanan ifadelerin kamuoyu algısı üstünde büyük bir etkiye sahip olduğunu söylüyor. Dando görüşünü şu ifadelerle açıklıyor:

Bu kaçınılmaz olarak avukatların sadece mahkeme salonundakilere değil doğrudan televizyon aracılığıyla kamuoyuna oynadıkları anlamına geliyor. Dolayısıyla bu, davanın dinamiklerini etkileyecek.

Wiggin'de çalışan bir diğer uzman Alex Wade ise jürinin vereceği kararın doğası gereği tahmin edilmesi zor olduğunu belirtiyor. Wade'e göre eğer davayı tek bir hakim yürütseydi sonuç muhtemelen Depp'in Londra'da The Sun'a açtığı dava gibi ilerleyecekti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

58 yaşındaki Depp'in kendisini "eşini döven biri" diye niteleyen Britanya merkezli tabloid gazeteye iftira davası açmış ve kaybetmişti. 

Jürinin vereceği karara göre zarar tespiti yapılacak ve tazminat miktarı belirlenecek. Uzmanlar Heard'ün Depp'ten 22 yıl daha genç olması nedeniyle aleyhine çıkacak bir kararın onun kariyerini daha kötü etkileyebileceğini düşünüyor. 

Ancak Depp davada verdiği ifadesinde sonuç ne olursa olsun çoktan kaybettiğini dile getirmişti. Aktör medyada yankılanan iddialarla hayatı boyunca yaşamak zorunda olduğunu söylemişti. 

Lau, Depp'in bahsi geçen ifadesine değinerek, "Duruşmayı kazansa bile Depp'in kariyerini tamamen kurtarması zor olacak" diyor. 

"Jüri sosyal medyayı dikkate almayacak"

Depp'in hayranlarının sosyal medyayı etkili biçimde kullanmasına rağmen eski bir bölge savcısı olan Emily D. Baker, bunun jürinin kararını etkilemeyeceğini düşünüyor. 

Hayranlar Heard'ün Aquaman'in devam filminden atılması için milyonlarca imza toplamış ve Twitter'da #JusticeforJohnnyDepp (Johnny Depp İçin Adalet) kampanyası düzenlemişti. 

Baker jürinin mahkeme salonunda tartışılan başlıklara göre karar vereceğini ancak eğer kampanyalar da karar mekanizmasına olursa bunun muhtemelen Heard'ün işine yarayacağını belirtiyor. 

ABD'nin Virginia eyaletinin Fairfax şehrinde görülen davanın mayıs sonuna kadar sürmesi bekleniyor. 

 

Independent Türkçe, Sky News, Insider

DAHA FAZLA HABER OKU