KRV seçimlerinde CDU birinci çıktı, SPD büyük oy kaybetti, Yeşiller oylarını 3'e katladı

Almanya'nın en kalabalık eyaleti Kuzey Ren Vestfalya'da (KRV) parlamento seçimlerini CDU kazandı. Başbakan Scholz'ün partisi SPD ise tarihi yenilgi yaşadı. AfD oy kaybederken Yeşiller oy patlaması yaptı

CDU'nun Başbakan adayı Hendrik Wüst, geçen yılın ekim ayından bu yana eyalet başbakanı olarak görev yapıyor / Fotoğraf: Twitter @HendrikWuest

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde yapılan Eyalet Meclisi seçimlerinde, ilk sandık çıkış anketine göre, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi oyların yüzde 35'ini alarak birinci parti oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Almanya'nın en kalabalık eyaleti olan KRV'de yaklaşık 13 milyon seçmenin bulunduğu seçimlerde, oy kullanma işlemi yerel saatle 18.00'de sona erdi.

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'nin açıkladığı ilk sandık çıkış anketine göre, CDU, 2017'deki seçimlere göre oyunu 2 puan artırarak yüzde 35 ile birinci çıktı.

SPD oy kaybetti, Yeşiller oyunu 3'e katladı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un üyesi olduğu Sosyal Demokrat Parti (SPD), 5 yıl önce yapılan seçimlere göre 3,7 puan oy kaybederek yüzde 27,5 oyla ikinciliği elde etti.

Yeşiller Partisi, bir önceki seçimlere göre oylarını 12,1 puan artırarak yüzde 18,5 ile üçüncü oldu. Yeşiller, bu sonuçla "oy oranını en çok artıran parti" oldu.

Göç ve İslam karşıtı söylemlerle öne çıkan aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi, yüzde 5,6 oranında oy aldı. Bu seçimlerde oyları düşen AfD, 2017 yılındaki seçimlerde oyların yüzde 7,4'ünü almıştı.

Eyalette, CDU'nun hükümet ortağı olan Hür Demokrat Parti (FDP) ise bir önceki seçimlere göre 7,6 oy kaybederek yüzde 5 oy aldı. FDP'nin yüzde 5'lik seçim barajını geçip geçmeyeceği oyların tamamının sayılmasının ardından belli olacak.

Yeşiller’'den 5, SPD'den Türkiye kökenli vekil seçildi

Ayrıca Yeşiller listesinden aday olan Türkiye kökenliler Berivan Aymaz, Gönül Eğlence, İlayda Bostancıeri, Dilek Engin ve Meral Thoms milletvekili seçildi.

İlk sonuçlara göre SPD'den de Volkan Baran, Serdar Yüksel ve İbrahim Yetim yeniden milletvekili seçildiler.

br.jpg
Yeşiller'den yeniden milletvekili seçilen Berivan Aymaz'ın seçim afişleri / Fotoğraf: Twitter @berivan_aymaz

 

Seçimlere katılım düştü

Seçimlere katılım oranı yüzde 56 olarak gerçekleşirken, bu oran 2017 seçimlerinde yüzde 65,2 olmuştu.

Kesin sonuçların açıklanmasının ardından mevcut KRV Eyalet Başbakanı Hendrik Wüst'ün partisi CDU'nun yeni bir ortakla hükümeti kurma görüşmelerine başlaması bekleniyor.

Yeşiller kilit parti konumunda

Mevcut koalisyonun küçük ortağı FDP'nin uğradığı oy kaybı, koalisyonun da sonunu getirmiş oldu. Resmi olmayan ilk sonuca göre CDU ve FDP'nin çıkardığı milletvekillerinin sayıları iki partinin yeniden hükümeti kurmasına yetmiyor. Ayrıca FDP'nin barajın altında kalması riski de söz konusu. Bu durumda Yeşiller'in kurulacak hükümette belirleyici bir rolü olacak.

Wüst'ün Başbakan olarak kalma olasılığı büyük

Resmi olmayan sonuçlara göre en fazla oyu alan CDU'nun Başbakan adayı Hendrik Wüst, geçen yılın ekim ayından bu yana eyalet başbakanı olarak görev yapıyor. 2017 yılında eyalet parlamentosu seçimlerini kazanan CDU, Hür Demokrat Parti (FDP) ile Armin Laschet liderliğindeki koalisyon hükümetini kurmuştu. Wüst, CDU'dan Angela Merkel'in yerine başbakan adayı olduğu için istifa eden Laschet'ten sonra KRV Başbakanlığına getirilmişti.

Koalisyon olasılıkları

Wüst liderliğindeki CDU seçimi birinci parti olarak tamamdı, ancak aldığı oy tek başına hükümeti kurması için yeterli değil. Resmi sonuçların açıklanmasının ardından Almanya'da "Sondaj görüşmeleri" olarak adlandırılan, siyasi partilerle koalisyon müzakereleri öncesindeki ön görüşmelere başlanacak.

Siyasi gözlemcilere göre koalisyon görüşmelerinde yüzde 18,5 oy alan Yeşiller en etkili parti olacak, CDU, Yeşiller, FDP'nin de yer aldığı bir koalisyon kurulabilir. Aynı kaynaklar ikinci yol olarak SPD liderliğinde Yeşiller ve FDP'nin koalisyonu kurabileceğini belirtiyor. CDU'nun hükümeti kuramaması durumunda böyle bir alternatifin de gündeme gelebileceği ifade ediliyor. Bir diğer koalisyon olasılığı ise "Büyük koalisyon" olarak da tanımlanan SPD ve CDU ortaklığında bir hükümet. 

KRV seçimleri ülke siyasetine de etki ediyor

KRV, 20 milyona dayanan nüfusuyla ülkenin en kalabalık eyaleti olması nedeniyle genel Almanya siyaseti açısından da önemli bir ağırlığa sahip. Bu nedenle KRV seçimleri "Küçük genel seçimler" olarak da adlandırılıyor. KRV parlamentosunda 181 milletvekili görev yapıyor. KRV'de iktidarı oluşturan parti veya partiler, Federal Parlamento'da alınan kararları onaylayan son merci olan Eyaletler Meclisi'ndeki yapıyı da önemli ölçüde belirleyebiliyor. Böylece Federal Hükümet'in aldığı kararların uygulamaya geçmesinde de etkili olabiliyor.

18 yaş üzeri yaklaşık 13,2 milyon seçmenin bulunduğu eyalette 29 parti seçime katıldı. Oy sayma işlemlerinin sabaha kadar sürmesi bekleniyor. KRV'de mektupla oy kullanılabildiği için bir çok seçmen sandığa gitmeden, oy pusulalarını postayla yolladı.

 

AA, DW Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU