Uyuşturucu karteli Körfez Klanı'nın sokağa çıkma yasağı can aldı: 24 sivil öldürüldü

Kolombiyalı yetkililere göreyse üç sivil ve üç polis yaşamını yitirdi

Ekim 2021'de yakalanana dek Dairo Antonio Usuga, dünyada en çok aranan uyuşturucu çetesi liderlerinden biriydi (AP)

Kolombiya'da Körfez Klanı'nın ilan ettiği 4 günlük sokağa çıkma yasağında birçok sivil yaşamını yitirdi.

Kartelin perşembe günü yayımladığı "silahlı durdurma" kararında, yasağa karşı gelenlerin vurulabileceği ya da araçlarının kundaklanabileceği ifade edildi.

Körfez Klanı söz konusu kararı, Otoniel lakaplı lideri Dairo Antonio Usuga'nın geçen hafta ABD'ye teslim edilmesinin ardından aldı.

Ülkenin kuzeyinde yer alan bölgelerde kartelin uyguladığı yasak nedeniyle işyerleri ve okullar kapatılırken, şehirlerarası otobüs seferleri de iptal edildi. Pazar günü de yerel futbol takımları arasında düzenlenecek bir maç ertelendi.

Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında 4 günlük yasakta üç sivil ve üç polis öldürüldüğü, 180'den fazla aracın da kundaklandığı belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Öte yandan Özel Barış Mahkemesi ise kartelin 138 belediyenin yer adlığı bölgelerde sokağa çıkma yasağı uyguladığını ve buralarda toplamda 24 sivilin öldürüldüğünü duyurdu.

Katolik Kilisesi ve bazı insan hakkı gruplarının açıklamalarına göre pazartesi günü yasak biraz daha gevşetildi.

Kolombiyalı yetkililer, sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerde halkın güvenliğinin sağlanması için 52 bin askerin görevlendirildiğini belirtti.

Cumartesi yaptığı açıklamada Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, Otoniel'in sınır dışı edilmesiyle kartelin gücünün zayıfladığını ve liderlik mekanizmasının parçalandığını savunmuştu.

Kolombiya merkezli kar amacı gütmeyen düşünce kuruluşu Indepaz'dan Camilo Gonzalez ise "Uyuşturucu kaçakçılığı Otoniel'in yakalanmasıyla son bulmayacak. Pablo Escobar'ı yakalandıklarında da uyuşturucu kaçakçılığının biteceğini söylemişlerdi. Şimdiyse o döneme kıyasla daha da artmış durumda" dedi.

Geçen yıl ekimde yakalanan 50 yaşındaki Otoniel hakkında Kolombiya'da uyuşturucu ticareti, cinayet, adam kaçırma ve kara para aklama suçlarından 120'den fazla tutuklama kararı bulunuyor.

ABD'de uyuşturucu kaçakçılığından yargılanacak Otaniel, New York Doğu Bölgesi Başsavcısı Breon Peace tarafından "dünyadaki en tehlikeli ve en çok aranan uyuşturucu baronu" olarak tanımlamıştı.Independent Türkçe, AP, New York Times

DAHA FAZLA HABER OKU