Beyaz Saray Muhabirleri Derneği'nin yemeğine, Biden'ın şakaları damga vurdu

ABD Başkanı, selefi Trump'a da taş attı

ABD'nin en yaşlı başkanı unvanına sahip olan Joe Biden, sık sık yaptığı gaflarla dikkat çekiyor (Reuters)

Beyaz Saray Muhabirleri Derneği'nin geleneksel akşam yemeğine, ABD Başkanı Joe Biden'ın şakaları damga vurdu.

Biden dün başkent Washington'da düzenlenen yemekte, düşük onay oranıyla ve selefi Donald Trump'la alay etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Aralarında muhabir, üst düzey yetkili ve ünlülerin olduğu 2 binden fazla davetlinin katıldığı etkinlikte Kim Kardashian'la erkek arkadaşı Pete Davidson, Martha Stewart ve Michael Keaton gibi isimler yer aldı.

Biden yaptığı konuşmada, "Gerçekten alkışlayan yüzde 42'nize özel teşekkürlerimi iletiyorum. Bu gece benden daha düşük onay oranına sahip tek Amerikalı grupla burada olmaktan dolayı gerçekten heyecanlıyım" dedi.

79 yaşındaki isim daha sonra Trump'a şu ifadelerle taş attı:

ABD Başkanı 6 yıl aradan sonra ilk kez bu yemeğe katıldı. Bu anlaşılabilir. Korkunç bir veba yaşadık. Bunun ardından iki yıl Kovid oldu. Selefimin bu yıl yemeğe geldiğini düşünün. Bu yaşansaydı gerçek bir darbe olurdu.

Trump, "halk düşmanı" diye nitelendirdiği "sahte haber" medyasına karşı, söz konusu yemeği yıllarca boykot etmişti.

ABD Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Kevin McCarthy'nin iki hafta önce sızan ses kaydına da gönderme yapan Biden, şöyle konuştu:

Gerçekten Cumhuriyetçi Parti'yle alay etmek için burada değilim. Bu benim tarzım değil. Ayrıca Cumhuriyetçi Parti hakkında hem Kevin McCarthy'nin henüz kaydetmediği hem de benim söyleyebileceğim bir şey yok.

Söz konusu kayıtta McCarthy, bir grup Cumhuriyetçi isme ABD Kongresi baskınının ardından Trump'ın istifasını istemeyi planladığını söylüyor.

Biden ayrıca "Cumhuriyetçiler, Brandon adlı bir adamı destekliyor gibi. O, çok iyi bir yıl geçiriyor" dedi.

Let's go Brandon (Haydi gidelim Brandon) ifadesi, Alabama eyaletinde 2 Ekim 2021'de düzenlenen bir NASCAR yarışı sonrasında popülerlik kazanmıştı.

Bir haber muhabiri, müsabakanın galibi yarış pilotu Brandon Brown'la söyleşi yapmak isterken, tribünlerden "S**tir git Biden!" sloganları yükselmeye başlamıştı. Canlı yayın sırasında sloganlar arka planda duyulurken muhabir, Brown'a tribündekilerin kendisi için tezahürat yaptığını ve "Haydi gidelim Brandon" dediklerini söylemişti.

 

Independent Türkçe, New York Post, Washington Post, Daily Mail

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU