Çakırözer'den Cumhurbaşkanlığı uçağındaki AK Partililer ve protokoldeki Bilal Erdoğan'a tepki: Türkiye Cumhuriyeti parti devleti de, aile şirketi de değildir

"84 milyonun bütçesini yazlık, kışlık, uçan saraylarında parti bütçesiymiş gibi har vurup harman savuranlardan ilk sandıkta bu millet hesap soracaktır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi ziyarette bulunmak üzere Özbekistan'a gerçekleştirdiği ziyaretlere AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Kadın Kolları üyesinin katılması Meclis'te muhalefetin tepkilerine neden oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in daveti nedeniyle resmi ziyarette bulunmak üzere Özbekistan'a gitmişti. Erdoğan'a Özbekistan'a gerçekleştirdiği resmi ziyaretlerde AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Nur Çümen ve AK Parti Kadın Kolları üyesi Zehranur Yılmaz'ın da eşlik etmesi tepkilere neden oldu.

"O uçak resmi makam uçağı"

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Erdoğan'ın Özbekistan'a gerçekleştirdiği resmi ziyarette ortaya çıkan görüntüler için genel kurulda şu eleştirilerde bulundu:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Özbekistan'a resmi ziyaretindeki, parti devletini andıran görüntüleri esefle kınıyoruz. Cumhurbaşkanını taşıyan uçak resmi makam uçağıdır. Tüm harcamaları 84 milyonun vergilerinden ödenmektedir. Hal böyleyken o uçağa AKP'li gençlik kolları üyelerinin davet edilmesi demokratik devletin olmazsa olmazı olan hesap verebilirlik ilkesine aykırıdır. Aynı Cumhurbaşkanlığı Sarayında AKP milletvekilleri ve il başkanlarına yemek verilmesi gibi demokratik hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmaz

"Bilal Erdoğan'ın yeri protokolün başı değil"

Çakırözer, Özbekistan'daki resmi karşılamada Cumhurbaşkanı'nın oğlu Bilal Erdoğan'ın Bakanlarla birlikte, protokolde en başta yer almasına da tepki gösterirken, "Özbekistan'daki resmi karşılamada Cumhurbaşkanı'nın oğlunun en başta yer alması da vahim protokol hatasıdır. Etno Spor ve Okçuluk Federasyonu başkanlığı sıfatlarıyla tanınan Bilal Erdoğan'ın yeri protokolün başı olamaz" dedi.

"Rus oligarkın protokolde işi ne?"

Rusya ile Ukrayna arasındaki ateşkes müzakerelerinin İstanbul'daki görüşmelerinde Avrupa Birliği tarafından yaptırım uygulanan Roman Abramoviç'in devlet protokolünde baş köşeye oturtulmasına ilişkin görüntülere de dikkat çeken Çakırözer, ortaya çıkan bu görüntülerin Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarını zedelediğini söyledi.

"Türkiye Cumhuriyeti parti devleti değildir"

Çakırözer, şöyle konuştu:

Türkiye Cumhuriyeti Devleti parti devleti değildir! Aile şirketi hiç değildir! 84 milyonun bütçesini yazlık, kışlık, uçan saraylarında parti bütçesiymiş gibi har vurup harman savuranlardan ilk sandıkta bu millet hesap soracaktır

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU