BM: Ukrayna'da en az 1179 sivil öldü, 3 milyon 901 bin 713 mülteci komşu ülkelere geçti

Birleşmiş Milletler Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna'da en az 1179 sivilin hayatını kaybettiğini, 1860 sivilin yaralandığını, saldırıların ardından 3 milyon 901 bin 713 mültecinin komşu ülkelere geçtiğini bildirdi

Fotoğraf: AA

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ukrayna'daki mülteci krizine ilişkin çeşitli kaynaklardan edinilen verileri paylaştı.

Açıklamada, 24 Şubat-28 Mart'ta yarıdan fazlası Polonya'ya olmak üzere Ukrayna'dan 3 milyon 901 bin 713 mültecinin komşu ülkelere geçtiği belirtildi.

Komşu ülkelerden en çok Polonya'ya (2 milyon 314 bin 623), Romanya'ya (602 bin 461), Moldova'ya (385 bin 222), Macaristan'a (359 bin 197) ve Slovakya'ya (278 bin 238) mültecinin geçtiği aktarılan açıklamada, Donetsk ve Luhansk bölgelerinden 21-23 Şubat'ta 113 bin kişinin Rusya'ya geçiş yaptığı kaydedildi.

Ukrayna'dan komşu ülkelere giden mültecilerin yüz binlercesinin buradan diğer Avrupa ülkelerine geçtiği biliniyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Öte yandan, BM'ye bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Ukrayna içinde de 6,5 milyon sivilin yerinden edildiğini, böylelikle komşu ülkelere geçen mültecilerle birlikte yerinden edilen Ukraynalıların toplam sayısının 10 milyona ulaştığını bildirmişti.

En az 1179 sivil hayatını kaybetti

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine göre ise Rusya-Ukrayna savaşında 24 Şubat-28 Mart'ta en az 1179 sivil hayatını kaybetti, 1860 sivil yaralandı.

Açıklamada, sivil ölü ve yaralı sayısının tespit edilenden çok daha yüksek olabileceği vurgulandı.

Sivil kayıpların çoğunun, ağır topçu ve çok namlulu roketatar sistemlerinden yapılan bombardımanlar ve hava saldırıları dahil olmak üzere geniş bir etki alanına sahip patlayıcı silahların kullanılmasından kaynaklandığı ifade edildi.

Ukraynalı makamlardan dün yapılan açıklamada, savaşın başından bu yana 143 çocuğun öldüğü, 216 çocuğun da yaralandığı bildirilmişti.

BM, Ukrayna'da sivil kayıplara ilişkin sadece teyit edebildiği rakamları açıklıyor. Ukrayna makamlarına göre ise hayatını kaybeden sivillerin sayısı çok daha fazla.

Patrik Bartholomeos Polonya'da Ukraynalı mültecilerle bir araya geldi

Öte yandan Fener Rum Patriği Bartholomeos, Polonya'yı ziyareti sırasında Ukraynalı mültecilerle bir araya geldi.

Bartholomeos, basına yaptığı açıklamada, doğrudan Rusya ifadesini kullanmadan "Bu acımasız işgalin, Ukrayna halkı ve tüm dünya için ne kadar yıkıma yol açtığını hayal etmek imkansız"dedi.

Ukraynalılarla dayanışmanın, "dünyada kötülüğün ve karanlığın üstesinden gelmenin tek yolu" olduğunu dile getiren Bartholomeos, ziyareti sırasında Polonya Başpiskoposu Stanislaw Gadecki ile de görüştü.

Gadecki, görüşmeden sonra, "Rusya'nın işgalinin yüzlerce çocuk, yaşlı, kadın ve düşmanlıklarla hiç ilgisi olmayan erkekler dahil binlerce masum insanın ölümüyle sonuçlandığını" belirterek "Rusya'nın birçok eyleminin soykırımın ayırt edici özelliklerini taşıdığını" açıklaması yaptı.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve First lady Agata Kornhauser-Duda, dün Polonya'yı ziyaret eden Patrik Bartholomeos ile bir araya gelmişti.

 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU