ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman: Türkiye Montrö'yü uygun şekilde uygulayacaktır

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, "Hiç kimse Boğazlar'ın böylesi bir savaşın parçası haline geldiğini görmek istemez" ifadelerini kullandı

Fotoğraf: AA

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, "Türkiye Montrö'yü uygun şekilde uygulayacaktır. Karar alma süreçlerinde Türkiye oldukça şeffaf davrandı. Hiç kimse Boğazlar'ın böylesi bir savaşın parçası haline geldiğini görmek istemez" diye konuştu.

Habertürk'ten Sena Alkan'a konuşan  Sherman'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Yaptırımlar savaşı durdurmuyor"

Yaptırımlar Putin'in haksız, sebepsiz ve önceden tasarlanmış savaşını durdurmuyor. Caydırmaya yetmiyor gibi gözüküyor. Ancak bunun Putin üzerinde ağır bedeli olacaktır. Etrafındakiler için de bedeli ağır olacak. Rus halkı için de bedelleri ağır olacak. Ruble değer kaybetti, şirketlerin çekildiğini, gazetecilerin gittiğini görüyoruz. Hatta protesto edenler hapisle karşı karşıya kalıyor. Öyle gözüküyor ki, Putin kendi halkından korkuyor.

"Putin Ukrayna'nın devlet statüsüne göz koymuş gözüküyor"

Putin Ukrayna'yı kontrol etmek istiyor. Mevcut hükümeti düşürüp, kontrol edebileceği isimleri başa geçirmek istiyor. Ukrayna direnişe devam ederse artık Putin Ukrayna'nın devlet statüsüne göz koymuş gözüküyor. Ukrayna tehdit olacak hiçbir şey yapmadı. Rusya büyük ekonomidir. Petrolü, gazı var. Hiçbir zaman Ukrayna, Rusya'ya tehdit oluşturmadı. Bütün olanlar, haksız, sebepsiz, önceden tasarlanmış vahşi kıyımdır. Bebekler sığınakta dünyaya geliyorlar. Çocuklar hayatlarını sığınaklarda geçiriyor. Yoğun bakımda olması gereken bebeklerin metro istasyonlarında görüyoruz. Bir insan bunu nasıl yapabilir ki...

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu noktada Türkiye inanılmaz bir NATO müttefiki olmuştur. İnsani tarafta da ciddi bir yardım sağlıyor Ukrayna halkına. Ellerinden geleni yapmaya çalışıyor Ukrayna halkı için. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeleniski ile görüşüp destek ve yardımlarını sundu. Bu durumunu sonlandırabilmek için yoğun çalışıyor. Putin'le bir araya gelip gidişatı değiştirmeye çalışıyor. Türkiye'nin sergilediği liderlik ve NATO müttefiklerine sunduğu yoğun destek için minnettarız.

"S-400'lerin biraz daha uzun vadeli konu olduğunu biliyoruz"

Bizim pozisyonumuz NATO üyesi olarak uzun solukludur.Ki Başkan Biden ulusa seslenişte bu konulara değinmişti. ABD'nin şu noktada Ukrayna'ya ABD askerlerini göndermek istememekte. Ancak bir NATO ülkesine saldırı gerçekleşirse o ülkenin her bir karışını korumak için elimizden geleni yaparız. Türkiye de NATO'nun parçası. S-400, F-16, F-35 konularına gelecek olursak benim anlayışım şu şekilde, teknik görüşmeler F-16 üzerinde devam ediyor. S-400'lerin biraz daha uzun vadeli konu olduğunu biliyoruz. Belki artık bu problemi çözmenin, farklı bir yolunu aramanın zamanı gelmiş olabilir. Bu noktada neler yapılabileceğine bakacağız. Her şey koşullara bağlı. Mevkidaşlarımızla görüşüyoruz. Elbette sizin hukukunuz ve yasalarınız var bizim de öyle. Hiçbir şeyin imkansız olduğunu söylememiz lazım. Putin'in önceden tasarlanmış bu haksız ve hukuksuz savaşı bitirmesi lazım bir an önce.

"Türkiye'ye inancımız tam"

Bizim Türkiye'ye inancımız tam. Montrö'yü uygun şekilde uygulayacaktır. Karar alma süreçlerinde Türkiye oldukça şeffaf davrandı. Hiç kimse Boğazlar'ın böylesi bir savaşın parçası haline geldiğini görmek istemez. Bizim Türkiye'ye güvenimiz tam.

"NATO Rusya'ya tehdit değil"

Bir kişi tek bir kişi bu korkunç savaşın sorumlusu. O da Vladimir Putin'dir. Tek sorumlu kendisidir. NATO Rusya'ya tehdit değil. NATO saldırma değil savunma maksatlı topluluktur. Putin'in yapmaya çalıştığı şey egemenlik hakkı olan ülkeyi işgal etmek. Bir ülkenin bağımsızlığını, toprak bütünlüğüne, kendi kaderine karar verebilme hakkına saldırmak. İlgili sözleşmeler zaten bunu koruma altına alır. Bizim NATO prensiplerimizi de Rusya işgaliyle ihlal etmiş oldu. Bu noktada Putin'in yaptıkları karşısında NATO'yu sorumlu görmüyorum. Onun aklında farklı düşünceleri var. Ama onun bir ülkeyi işgal etme, demokrasilerini elinden alma hakkı yok.

"Putin konuşmak istemedi"

Putin hep farklı şeyler söylüyor. İkili görüşmelerimizde de farklı ifadelerde bulundu. Birkaç hafta önce toplantı yapılmıştı, birkaç yıl geçmiş gibi hissettiriyor. Şöyle demişti: Ukrayna hiçbir zaman NATO'ya katılmamalı. Avrupa'da tehlikeli silahlar görmek istemiyorum ve NATO 97 öncesi haline dönsün, o tarihten sonra NATO'ya katılanlar ayrılsın dedi. Konuşabilirdik ancak hiçbir şeyi konuşmak istemedi. Zaten önceden karar vermişti. Ukrayna'yı güç kullanarak işgal etmek istedi o.

NATO'nun Avrupa'da nükleer gücü olmamalı. Ama Rusya'nın mı olacak? Bu adil değil. NATO savunma topluluğu. ABD ve Rusya dünyanın iki en büyük nükleer gücü ise bunun sorumluluğunu taşımalı ve riskleri azaltmalıyız. Sayıca azaltmalıyız. Bu konuda ilgili anlaşma, sözleşmeler var, görece başarılı olduk. Bunun üzerine anlaşmalar yapılabilir. Uzayda silahlanmada neler yapacağız? Rusya ile bizim oturup görüşebileceğimiz çok konu vardı. Ancak Putin'in aldığı karar güç kullanarak bir ülkeyi işgal etmekti. Bu korkutucu.

"Putin'in niyetleri arasında nükleer santrallere saldırı var gibi gözüküyor"

Ben buraya gelmek için uçuşuma hazırlanırken bir anda telefonum çaldı. Bir nükleer santrale yapıldı bu saldırı. Sanırım Avrupa'nın en büyük santrali. Neyse ki çok güvenli ama yine de çok korkutucuydu. Daha fazla bilgi elimize geçene kadar çok korktuk. Bu olanlar çok korkutucu. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının direktörü yapılması gereken çok noktaya değindi. Bu santrallerin nasıl korunabileceğini anlattı. Güvenli bölge teklif etti. Ukrayna için bunlar tehlikeli ama bütün Avrupa hatta Rusya için bu durum çok tehlikeli. Bizim nükleer santrallere gerçekleştirilen saldırılar görmememiz lazım. Ama Putin'in niyetleri arasında bu da var gibi gözüküyor. Bu gerçekten çok korkutucu.

"Türkiye olarak 4,5 milyon kişiye ev sahipliği yapıyorsunuz"

Milyonlarca sivil etkilendi bu savaştan. Pek çok ülke kişi ülkesini terk etti. Siz Türkiye olarak 4,5 milyon kişiye ev sahipliği yapıyorsunuz. Bunların ne demek olduğunu çok iyi bilirsiniz. 1 hafta içinde neredeyse 1 milyon kişi mülteci haline geldi. Çoğunlukla kadın ve çocuklardı. Erkekler savaşmak zorunda kaldı. Anneler ve anneanneler için bunu izlemek zordur. Umuyoruz ki bir an önce bu savaş sona erer. Çok teşekkürler.

 

Habertürk

DAHA FAZLA HABER OKU