Altun'dan Ukrayna'da saldırıya uğrayan Türk gazeteciler hakkında açıklama

"En büyük tesellimiz arkadaşlarımızın durumlarının iyi olması. A Haber ve CNN Türk'e büyük geçmiş olsun"

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Ukrayna'da saldırıya uğrayan Türk gazetecilere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ukrayna'da saldırıya uğrayan A Haber muhabiri Orhan Sali'nin Türkiye'de tedavisinin sürdüğünü, Kiev dolaylarında da CNN Türk ekibine saldırıda bulunulduğu haberini aldıklarını belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"En büyük tesellimiz arkadaşlarımızın durumlarının iyi olması. A Haber ve CNN Türk'e büyük geçmiş olsun" mesajını paylaşan Altun, şunları kaydetti:

Basın mensuplarımızı hedef alan bu çirkin saldırılar asla kabul edilemez. Onların her daim yanında ve haklarının arkasındayız. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Bakanlık çalışanları basın mensuplarımızın hep yanında oldular. Onlar da sağ olsunlar, var olsunlar.

Nasıl oldu?

Saldırıya uğrayan gazetecilerden Orhan Sali A Haber yayınında, Samet Güner de CNN Türk yayınında yaşadıklarını anlattı.

Buna göre, Ukrayna'da gelişmeleri takip eden A Haber ekibindeki gazetecilerden Orhan Sali ile kameraman Taha Hazar, iki gün önce Lviv'de yaşanan arbedede bir grubun saldırısına uğradı. Kaburgasında kırıklar oluşan ve elinden yaralanan Sali ile dişi kırılan Hazar'a, görev yaptıkları bölgedeki hastanede ilk müdahaleleri yapıldı.

CNN Türk ekibinde görev yapan muhabir Samet Güner ile kameraman Caner Emre Kınacı da Kiev'e 50 kilometre kala, Ukrayna askerleri tarafından kontrol noktasında durduruldu. Kiev'e girişlerine izin verilmeyen CNN Türk ekibinin içinde bulunduğu araca, kontrol noktasından geri dönüşü sırasında bilinmeyen bir yerden ateş açıldı. Güner ve Kınacı, çelik yelekleri ve kaskları olduğu için saldırıdan yara almadan kurtuldu.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU