ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'nden vatandaşlarına Rusya'da terör saldırısı olabileceği uyarısı

Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde kamuya açık alanlardan uzak durmaları tavsiye edildi

Fotoğraf: AA

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği, vatandaşlarına Rusya’da terör saldırıları olabileceğine yönelik uyarıda bulundu.

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği, yaptığı yazılı açıklamada, Rusya’daki vatandaşlarına Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde kamuya açık alanlardan uzak durmalarını tavsiye etti.

Açıklamada, “Basın kaynaklarına göre, alışveriş merkezlerine, tren ve metro istasyonlarına, Moskova ve St. Petersburg da dahil olmak üzere büyük kentlerin kamusal alanlarının yanı sıra Rusya'nın Ukrayna sınırında gerilimin arttığı bölgelerdeki halka açık toplanma yerlerine yönelik saldırı tehditleri var.” ifadesi kullanıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD vatandaşlarına, kişisel güvenlik planlarını gözden geçirme tavsiyesinde bulunulan açıklamada, ABD hükümetinin yardımından bağımsız tahliye planlarına sahip olmaları da gerektiği belirtildi.

Zaharova: Rus meslektaşlarınıza ilettiniz mi?

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Amerikalı yetkililere hitaben yaptığı yazılı açıklamada, “Bu bilgiyi ortak kanallar aracılığıyla Rus meslektaşlarınıza ilettiniz mi? Eğer iletmediyseniz, tüm bunları nasıl anlamamız gerekiyor?” yorumunda bulundu.

Air France salı günkü Paris-Kiev uçuşlarını iptal etti

Air France AIRF.PA salı günü yapılacak Paris-Kiev uçuşlarını iptal etti.

Konu hakkında bilgi BFM TV'de yer aldı.

Ukrayna hükümeti ve ülkenin doğusunda Rusya'nın desteklediği ayrılıkçılar arasındaki çatışmalar perşembe gününden bu yana hız kazanmıştı.

ABD ve Batılı devletler, Ukrayna ve ülkenin doğusundaki ayrılıkçılar arasında yükselen gerilimin hali hazırda Ukrayna sınırına asker konuşlandıran Rusya tarafından Ukrayna'yı işgal etmek için bir bahane olarak kullanılabileceği uyarısında bulunmaktaydı.

Rusya ise Batılı devletlerin suçlamalarını reddederek, Ukrayna'yı işgal etme gibi bir planının olmadığını açıklamıştı.

Birleşik Krallık, Ukrayna'daki en kötü senaryosu için hazırlıklarını hızlandırdı

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, Ukrayna krizindeki en kötü senaryo için müttefikleriyle hazırlıklarını hızlandırdığını ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin çok olası olduğunu açıkladı.

Truss, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Brüksel'de yaptığı görüşmenin ardından Twitter'da yaptığı açıklamada, "Diplomasi yolu izlenmeli, ancak Rusya'nın Ukrayna'yı işgali çok olası görünüyor. İngiltere ve müttefikleri en kötü senaryo için hazırlıklarını hızlandırıyor" dedi.

Truss "Rusya'ya bedeli tolere edilemeyecek kadar ağır olacak" dedi.

 

AA, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU