Elon Musk'ın kurduğu OpenAI'ın baş bilim insanı: Yapay zeka şimdiden bilinç kazanmış olabilir

Sutskever'in iddiası diğer yapay zeka araştırmacılarının tepkisini çekti

OpenAI'ın özellikle GPT-2 ve GPT-3 adlı yapay zeka araçları, yazı yazma yetenekleriyle dikkat çekiyor (Pixabay)

ABD merkezli yapay zeka firması OpenAI'ın üst düzey araştırmacısı Ilya Sutskever, şaşırtıcı bir iddiada bulundu. Araştırmacı, yapay zekanın şimdiden bilinç kazanmış olabileceğini söyledi.

Teknoloji milyarderi Elon Musk'ın da kurucuları arasında yer aldığı OpenAI, 2015'te kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak, San Francisco kentinde faaliyete geçmişti.

OpenAI'ın kuruluş amacı ise bilinçli makinelerin oluşturabileceği varoluşsal riskleri en aza indirmekti. Şirket, hedefini, "Dijital zekayı, finansal gelir ihtiyacıyla sınırlanmadan ve insanlığa fayda sağlayacak şekilde geliştirmek" diye tanımlamıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şirketin araştırma grubuna liderlik eden, baş bilimci Sutskever ise Twitter'da yaptığı bir paylaşımda, "Bugünün büyük sinir ağları biraz bilinç kazanmış olabilir" diye yazdı.

Sutskever'in paylaşımı, Musk'ın da benzer bir iddiada bulunmasının ardından geldi. Tesla CEO'su geçen ay paylaştığı gönderide, Tesla'nın geliştirdiği insansı robot Optimus'un Yapay Genel Zeka seviyesine erişebileceğini öne sürmüştü.

Bir insanın yapabileceği herhangi bir zihinsel görevi başarıyla gerçekleştirebilecek bir makinenin zeka seviyesine Yapay Genel Zeka adı veriliyor.

Öte yandan yapay zeka alanında çalışan birçok uzman, Sutskever'in dile getirdiği iddiaları spekülasyon diye niteliyor.

Yapay zeka araştırmacıları arasında yaygın kabul gören fikir, teknolojinin son 10 yılda büyük ilerlemeler kaydettiği ama insan zekasının henüz çok gerisinde olduğu üzerine.

Avustalya'daki New South Wales Üniversitesi'nden yapay zeka araştırmacısı Toby Walsh, araştırmacının paylaşımını şöyle yorumladı:

Bu tür spekülatif yorumlar ne zaman dile getirilse, yapay zekanın yarattığı daha gerçekçi fırsatlara ve tehditlere dikkat çekmek için gereken çaba da artıyor.

Sutskever'in bu iddiayı dile getirirken ironi mi yaptığı, yoksa ciddi mi olduğu da Twitter kullanıcıları arasında tartışma konusu oldu.

OpenAI'nin kurucuları arasında yer alan Musk, 2019'da ekipten ayrılmış ve "ekibin gerçekleştirmek istediği fikirleri paylaşmadığını" ifade etmişti.

Bundan bir ay sonra OpenAI, artık kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olmadığını duyurmuştu.

 

Independent Türkçe, Interesting Engineering, Futurism

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU