AK Parti'den "elektrik faturası" açıklaması: Enerji Bakanlığı çalışma yürütüyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, "Hem nükleer tesisin ve Karadeniz gazının devreye girmesi, dünyadaki emtia fiyatlarının da bahar aylarıyla birlikte düşmesiyle inşallah temelden bir çözüm olacak" diye konuştu

Fotoğraf: AA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da elektrik faturalarına gelen zamma karşı gelen tepkiler hakkında konuştu.

NTV yayınına katılan Dağ şunları kaydetti:

Bunu çok net söylemek gerekir. Bunu siyaseten önemsiyoruz. Vatandaşımız şikayetini dile getiriyorsa önemlidir. Elektrik faturalarıyla ilgili bir süredir şikayet var. Ocak ayında zam durumu söz konusu oldu. Covid ve sonrası arz talep dengelerinin bozulmasıyla beraber doğalgaz ve kömürdeki artışla birlikte Enerji Bakanlığı için bir zaruret oldu. Ama sonrasında gelen birtakım taleplerle birlikte 210 kilovatsaate çıkarıldı. 

Önümüzdeki süreçte de yine bunun da iktifa etmemesiyle birlikte ve bazı taleplerin gelmesiyle birlikte bir çalışma bakanlık tarafından yürütülüyor. Şu anda Enerji Bakanlığı çalışma yürütüyor, önümüzdeki günlerde açıklanacak. 

Topyekun hem sınırın yükseltilmesi olur hem de vergiyle ilgili durumlar olabilir hem de sübvanse durumuyla ilgili olabilir. Bu bütçe ile birlikte değerlendirme yapılacak bir pozisyon.

Bunları tamamen çözmek adına hem nükleer tesisin ve Karadeniz gazının devreye girmesi, dünyadaki emtia fiyatlarının da bahar aylarıyla birlikte düşmesiyle inşallah temelden bir çözüm olacak.

thumbs_b_c_a902f8d4dec6dbc233ec378530590a54.jpg
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ: Topyekun hem sınırın yükseltilmesi olur hem de vergiyle ilgili durumlar olabilir hem de sübvanse durumuyla ilgili olabilir. Fotoğraf: AA

 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Erdoğan'ın adaylığına hukuki engel yok"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3. kez aday olamayacağına ilişkin iddialara da değinen Dağ, "2023 haziranında yapılacak olan seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığının tartışılması mümkün değil. Erdoğan'ın adaylığına hukuki engel yok. Tartışma tamamen siyasi boyutta devam ediyor" diye konuştu.

Dağ şöyle devam etti:

Muhalefet 2017 referandumunda da hayır dediler ve parlamenter sistemin devamını istediler. 2023'ten sonra parlamenter sisteme dönüş için Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmanız lazım. Parlamenter sisteme dönüş vaadi belirsizlik yaratır.

Siyasi rakiplerimizi göz ucuyla takip ediyoruz. Nasıl bir tavır izliyorlar diye bakıyoruz. Bizim için önemli olan seçime yönelik izlediğimiz yol. Adaylık tartışmalarında seçim yaklaştıkça ayağa basmaların artacağını tahmin ediyoruz.

Kılıçdaroğlu olur, İmamoğlu olur, başka birisini çıkarırlar, kendi içlerinde çözmeleri önemli. AK Parti yönetimde olmasın gibi bir tavırları var.

Bakan Dönmez: Talepleri değerleniyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de esnaftan ve cemevlerinden gelen tepkiler hatırlatılarak "Elektrik faturalarında yeni düzenleme olacak mı?" sorusuna "Talepleri değerleniyoruz, ekiplerimiz çalışıyor. Paylaşacağız" yanıtını verdi.

 

 

Independent Türkçe, NTV

DAHA FAZLA HABER OKU