Biden, Kongre baskını için ilk kez "darbe girişimi" ifadesini kullandı

ABD Başkanı, Donald Trump'ı "seçim sandığında kaybettiğini şiddet yoluyla kazanmaya çalışmakla" suçladı

(AP)

ABD Başkanı Joe Biden, 6 Ocak Kongre binası kalkışmasını ilk kez "darbe girişimi" diye niteledi.

Atlanta'da salı günü oy hakları yasası için bastırdığı bir konuşma gerçekleştiren Biden, eski Başkan Donald Trump ve destekçilerine 2020 seçiminin sonuçlarını kabul etmedikleri için ateş püskürdü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD Başkanı, "6 Ocak 2021'de, mağlup düşmüş eski bir başkanın güç ve cesaret verdiği saldırgan kalabalık, Trump'ın seçim sandığında kaybettiği şeyi şiddet yoluyla kazanmayı amaçlıyordu" dedi.

Trump, 2020 seçimlerinde seçmen sahtekarlığı iddialarında bulunmuştu. Ne var ki art arda gelen soruşturma raporları ve denetimler seçmen sahtekarlığını ihtimal dışı bırakmış, Trump ve taraftarlarının iddialarını destekleyen herhangi bir kanıt bulamamıştı.

Trump destekçileri geçen ocakta seçimleri tersine çevirmek amacıyla Kongre binasını basmıştı.

Biden, "Kalabalığın iradesini dayatmayı, özgür ve adil seçimleri tersine çevirmeyi ve ilk kez, ABD tarihinde ilk kez, iktidarın barışçıl şekilde el değiştirmesini durdurmak istediler" dedi.

Başarısız oldular, başarısız oldular ama demokrasinin ne zaferi ne de geleceği kesindi.

İşte bu yüzden bugün buradayız: Amerika'daki iktidara ilkeden daha fazla değer veren güçlere; şüphe ekerek, yolsuzluk suçlamaları icat ederek ve 2020 seçimlerini halktan çalmayı amaçlayarak bir darbeye, Amerikan halkının yasal biçimde ifade ettiği iradesine karşı bir darbeye kalkışan güçlere karşı durmak için."

Onlar kaosun hüküm sürmesini istiyor. Biz halkın yönetimini istiyoruz.

ABD Başkanı'nın söz konusu açıklamaları, 6 Ocak ayaklanmasının birinci yıldönümünde Trump aleyhindeki sert yorumlarından bir hafta sonra geldi.

Biden, Trump'ın adını anmadan onu yalanları yaymakla ve "polis saldırıya uğrarken hiçbir şey yapmamakla" suçlamıştı.

Biden geçen hafta şunları söylemişti:

Amerika Birleşik Devletleri'nin eski başkanı 2020 seçimleri hakkında bir yalanlar ağı oluşturup yaydı. Bunu yaptı çünkü iktidara ilkeden daha fazla değer veriyor, çünkü kendi çıkarlarını ülkesinin çıkarlarından daha önemli görüyor... ve çünkü zedelenmiş egosu onun için demokrasimizden veya anayasamızdan daha mühim olduğundan kaybetmeyi kabullenemiyor.

O sadece eski başkan değil, mağlup olmuş eski başkan.

Temsilciler Meclisi Demokratları ve Kongre binası polisi, geçen yılki ayaklanmaya Trump'ın şiddet içerikli konuşmasının yol açtığını iddiasıyla üç hukuk davası açtı.

Ayrıca bir Temsilciler Meclisi Özel Komitesi de isyanı araştırıyor.

Geçen sene hadiseye ilişkin 700'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU