ABD, Almatı Başkonsolosluğu'ndaki personelinin Kazakistan'dan ayrılmasını onayladı

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Bu tür olayların şiddete dönüşme potansiyeli var" ifadeleri yer aldı

Fotoğraf: AA

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kazakistan'daki son gelişmeler nedeniyle, Almatı Başkonsolosluğu'nda görevli personelin isteğe bağlı olarak ülkeden ayrılmasına izin verdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı seyahat güncellemesinde, Almatı Başkonsolosluğu'nda acil durum görevlisi olmayan tüm ABD devlet personeli ve aile üyelerinin Kazakistan'dan ayrılabileceğine dair onay verildiği belirtildi.

Kazakistan'daki sokak olaylarıyla ilgili, "Gösteriler, protestolar ve grevler olabilir. Bu olaylar hızlı bir şekilde ve önceden haber verilmeksizin gelişebilir. Bu tür olayların şiddete dönüşme potansiyeli var" uyarısında bulunuldu.

Bildirinin devamında, "Kazakistan'daki ABD vatandaşları, şiddetli protestoların, ABD Büyükelçiliğinin Kazakistan'dan ayrılan ABD vatandaşlarına yardımı da dahil olmak üzere konsolosluk hizmetleri sağlama kabiliyetini ciddi şekilde etkileyebileceğini bilmelidir." ifadesine yer verildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kazakistan'daki durum

Kazakistan'ın batısında 2 Ocak'ta sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin diğer kesimlerine yayıldı.

Gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Özellikle ülkenin güneyindeki Almatı'da polis araçlarını ateşe veren ve devlet binalarına giren protestoculara güvenlik güçleri ses bombası ile müdahale etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, protestolardan sorumlu tuttuğu hükûmetin istifasını kabul etti.

Protestoların yayılması sonucu ülke genelinde Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildi. Göstericilerin kamu binalarını işgal etmesi, silah kullanması sonucu Nur Sultan yönetimi güvenlik güçlerine operasyon talimatı verdi.

Tokayev, 7 Ocak'ta ülkenin tüm bölgelerinde anayasal düzenin yeniden sağlandığını belirterek "Teröristler hâlâ silah kullanmaya ve vatandaşların mülklerine zarar vermeye devam ediyor." dedi.

Kazakistan'da güvenlik güçlerinin operasyonu yoğun olarak Almatı şehrinde sürüyor.

 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU