HDP'li Paylan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Madem dine dayandırarak bakıyorsun, o zaman faizi sıfırla

HDP Milletvekili Garo Paylan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek, "Hangi kutsal inançta, yurttaşlarını zamlara karşı ezdirmek var? Hangi kutsal inançta, yurttaşlarımızı ekmeğe muhtaç etmek var?" diye konuştu

Fotoğraf: AA

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, asgari ücretin, vergiden muaf, net 6 bin lira olmasını talep ederek, "Gerçi bu zam dalgasına o da dayanmaz ama en azından işçiyi birkaç ay daha idare eder" dedi.

Paylan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Faiz sebep enflasyon sonuç" dediğini, ancak Erdoğan dışında herkesin, bu bakışın yanlış olduğunu söylediğini savundu.

"Faize haram olarak bakıyorsanız yüzde 19 faiz haram da yüzde 14 faiz helal mi? İki duble rakı haramdır deyip, bir duble rakı helaldir diyebilir misiniz?" diye soran Paylan, "Madem bunu dine dayandırarak bakıyorsun, anayasaya aykırı bir şekilde, o zaman faizi sıfırlasana" ifadesini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Asgari ücret vergiden muaf, net 6 bin lira olmalı"

Faiz indirimlerinin ardından dolar kurunda artış yaşandığını belirten Paylan, "Bu hem Türkiye'nin borcunu arttırdı hem ekonomideki bütün dengeleri bozdu. Şu anda imalatçı imalatını yapamıyor, malzeme bulamıyor. Üretim durmuş durumda. Yurttaşlarımız markete, manava gittiğinde iki kat fiyatlarla karşı karşıya kaldı. Sayın Cumhurbaşkanı, acaba hangi kutsal inançta, yurttaşlarını zamlara karşı ezdirmek var? Hangi kutsal inançta, yurttaşlarımızı ekmeğe muhtaç etmek var?" değerlendirmesinde bulundu.

Paylan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşüldüğünü anımsatarak, "Asgari ücret 4 bin 250 lira yapıldı. Bunu bir müjde gibi sundular ama şu anda gelen zam dalgasıyla, asgari ücrete verilecek zam daha cebe girmeden gitti. Asgari ücret vergiden muaf, net 6 bin lira olmalı. Gerçi bu zam dalgasına o da dayanmaz ama en azından işçiyi birkaç ay daha idare eder" diye konuştu.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün katıldığı  İlim Yayma Ödülleri adı verilen adlı bir etkinlikte "Kurda yaşanan dalgalanmaları bu çerçevede değerlendirmemiz gerekiyor. Neymiş efendim, faizleri düşürüyormuşuz. Benden başka bir şey beklemeyin. Bir müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Hüküm bu" diye konuşmuştu.

 

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU