İbadet şalını yere koymayı reddeden Yahudi çift American Airlines uçuşundan atıldı

Yolcu "Amerika'da bunun başıma geldiğine inanamadım" dedi

Roberto ve Elana Birman kutsal kabul ettikleri ibadet şalını yere koymayı reddettikleri için American Airlines'a ait uçaktan atıldı (Facebook)

American Airlines'a ait bir uçuşta kutsal saydıkları ibadet şallarını yere koymayı reddettikleri için uçaktan atılan Yahudi çift havayoluna dava açtı.

70'lerindeki Roberto ve Elana Birman çifti, iddialarına göre olay meydana geldiğinde ağustosta, 332 sefer sayılı uçuşla Miami'den New York'a gidecekti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İddiaya göre bir kabin memuru, Roberto'nun talit çantasını, yani içinde dua kitabının ve ibadet şalının bulunduğu yaklaşık 21 cm x 21 cm boyutlarındaki şeffaf plastik torbasını baş üstü dolabından çıkardı ve kime ait olduğunu sordu.

Çift çantanın kendilerine ait olduğunu belirtince uçuş görevlisi iddiaya göre çantayı Roberto'nun kucağına attı ve koltuğunun altına koymak zorunda olduğunu söyledi.

Roberto, Ortodoks bir Yahudi olarak şalı yere koyamayacağını görevliye söylediğini, "Bu dini bir eşya, koltuğun altına konamaz" diye açıklama yapıp kipasını göstermek için beyzbol şapkasını çıkardığını iddia ediyor.

Fakat çiftin iddiasına göre uçuş görevlisi bunun önemli olmadığını söyledi.

New York Post'a konuşan Roberto "Bana bağırıyor ve beni suçluyordu" dedi.

Amerika'da bunun başıma geldiğine inanamadım.

Bu eşyaları dua etmek için her gün kullanırız.

Görevlinin dediğini yapmayı reddeden çift, nihayetinde uçaktan indirildi.

Elana olayı "utanç verici" diye niteledi ve yaşananlar karşısında eşinin "harap olduğunu" sözlerine ekledi.

"Kimse tek kelime etmedi. Kimse bizi savunmadı" dedi.

Neyiz biz, suçlu mu?

52 yıldır evli ve 5 çocuk sahibi çift, Roberto'nun teslim edilen bagajlarına koydukları diyabet ilaçlarını alamadıklarını ve American Airlines'ın geceyi geçirmeleri için kalacak yer bulmalarına hiç yardım etmediğini söyledi.

Şimdi açıkça belirtilmemiş zararlar için taşıyıcı firmaya dava açıyorlar.

Avukatları Brad Gerstman "Müvekkillerim, American Airlines çalışanlarının önyargıları ve katıksız duyarsızlıkları yüzünden, güvenlikle hiçbir ilgisi olmayan sebeplerle uçuştan atıldı" dedi.

Uçuş görevlisi ve pilotun davranışı mantıksız olduğu kadar saldırgandı.

Bir şirket sözcüsüne göre American Airlines dava dosyasını inceliyor.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/travel/news-and-advice

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU