Babacan'dan "Çin modeli" eleştirisi: Yok öyle ucuz iş gücüyle vatandaşı mutsuzluğa mahkum etmek

"Bizim hedefimiz, yurttaşlarının güçlü olduğu bir ülkedir. Türkiye, ucuz iş gücünün adresi olmayacak"

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,  partisinin 1. Olağan Bursa İl Kongresi'nde bir konuşma yaptı / Fotoğraf: AA

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,  partisinin Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Bursa İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, dün açıklanan enflasyon verilerine işaret ederek Türkiye'nin günden güne fakirleştiğini söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Türkiye'yi vatandaşların en mutlu olduğu ülkelerden biri yapmak istediklerini belirten Babacan, Erdoğan’ın ortaya koyduğu ‘Çin modeli kalkınma” önerisi için şöyle konuştu:

Gerçek ekonomik büyüme, dar gelirli vatandaşları sosyal yardıma muhtaç etmemektir. Vatandaşı, 50 kuruş ucuz diye yağmur altında ekmek kuyruğunda bekletmemektir. Gerçek büyüme, ülkedeki maaşların açlık sınırının altına düşmemesidir, vatandaşınızın yarınlarından kaygı duymayacağı bir büyümedir. Bizim hedefimiz, yurttaşlarının güçlü olduğu bir ülkedir. Türkiye, ucuz iş gücünün adresi olmayacak. Türkiye, refah ülkesi olacak. Özgür ve zengin bir ülke olacağız. Başımız dik yürüyeceğiz. Yok öyle 'Çin modeli' falan. Yok öyle ucuz iş gücüyle vatandaşı mutsuzluğa mahkum etmek

"Nöbetleşe zorbalığın hüküm sürdüğü bir Türkiye'ye asla izin vermeyeceğiz"

Türkiye'yi hızla huzura, barışa ve adalete götüreceklerini, ayrımcılığı ortadan kaldıracaklarını söyleyen Babacan, şunları kaydetti:

Gücü ele geçirenin zayıfı ezdiği, nöbetleşe zorbalığın hüküm sürdüğü bir Türkiye'ye asla izin vermeyeceğiz. Türkiye'yi öfkeye teslim etmeyeceğiz. Çok iyi biliyoruz ki kutuplaşmadan, bağırış çağırıştan kimseye hayır gelmez. Bu yola, bu kısır döngüye girmeyeceğiz. Yolumuz belli, ilkelerimiz net. Mayamızda, karşılıklı sevgi, saygı var. Hayalimizde, herkesin kendisini özgür ve eşit hissettiği bir Türkiye var

Erdoğan'ın "Çin modeli" vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, salı günkü Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında kurmaylarına ‘ekonomide yeni dönem yeni yol haritası’nı anlatırken Çin örneğini verdiği  ve “Türkiye’yi üretimle büyütmek, faiz kıskacından çıkarmak için ekonomide yeni dönemi başlattık. Üretimle yabancı yatırımcıların dikkatini çekeceğiz. Çin böyle büyümüş. Biz pazara daha yakınız, onlardan daha avantajlıyız” dediği kulis bilgisi olarak medyaya yansımıştı.

 

AA, Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU