Kadıköy'de kilise duvarının üzerine çıkarak danseden 3 kişiye hapis istemiyle dava açıldı

İddianamede sözkonusu eylemin "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılayıcı ve kamu barışını bozucu" mahiyette olduğu vurgulananarak sanıklar hakkında birer yıla kadar hapis cezası istendi

Kadıköy'de kilise duvarının üzerine çıkarak müzik eşliğinde oynayan 3 kişi hakkında "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan birer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 Temmuz'da 3 kişinin Kadıköy Surp Takavor Kilisesi'nin duvarının üstüne çıkarak müzik eşliğinde oynadığı olaya ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, olay günü sanıkların araçla kilisenin önüne geldikleri, sanık Ozancan Y.'nin araçta müzik yayını yaparken, diğer sanıklar Yunus Emre U. ile Ömer Faruk A.'nın kilisenin haç işareti bulunan ön duvarına çıkıp oynadıkları anlatıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu eylemin kamuoyu nezdinde tepki topladığı ve çok sayıda vatandaş tarafından sosyal medyadan eleştirildiği aktarılan iddianamede, sanıkların savunmalarında eylemi kabul etmekle birlikte suç kastıyla hareket etmediklerini söylediği kaydedildi.

İddianamede, sanıkların eylemlerinin tanık beyanları ve kamera kaydıyla da sabit olduğu, kolluk tarafından yapılan inceleme neticesinde ve kilise yetkilisinin beyanına göre eylem nedeniyle ibadethanede zarar ya da kirlenme meydana gelmediği aktarıldı.

İbadethane duvarına çıkıp alenen müzik eşliğinde oynama biçiminde gerçekleşen eylemin "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılayıcı ve kamu barışını bozucu" mahiyette olduğu vurgulanan iddianamede, sanıklar Ozancan Y., Yunus Emre U. ve Ömer Faruk A.'nın "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan altışar aydan birer yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Sanıklar ilerleyen günlerde Anadolu 27. Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

 

 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU