Selvi: İYİ Parti’de, CHP’den 'Aile büyüğü gibi hareket ediliyor' rahatsızlığı

"CHP, kendini aile büyüğü gibi görmeye başladı. Bir karar alıyor, diğerlerinin ona uymasını istiyor"

Fotoğraf: AA

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Millet İttifakı’nda bir rahatsızlık olduğunu iddia etti. Selvi, İYİ Parti’den “CHP, kendini aile büyüğü gibi görmeye başladı. Bir karar alıyor, diğerlerinin ona uymasını istiyor” şeklinde bir eleştiri geldiğini öne sürdü.

Selvi, bugünkü köşe yazısında CHP’nin Mersin’de yapacağı mitingle ilgili olarak şunları yazdı:

CHP’den İYİ Parti’ye, 4 Aralık’ta Mersin’de “ortak miting” yapma teklifi götürülüyor. Kürsüye Kılıçdaroğlu ile Akşener’in birlikte çıkması öneriliyor. Ama önce CHP, Mersin’de miting kararı alıyor, sonra İYİ Parti’ye birlikte yapma teklifi iletiliyor. Yani iki parti birlikte miting kararı almıyorlar. İlginç bir rastlantı. 4 Aralık’ta Meral Akşener’in daha önceden belirlenmiş Mersin programı var. Akşener, Mersin’de esnaf ziyareti yapacak. Ancak CHP’nin aynı gün Mersin’de miting kararı alması üzerine Akşener programını değiştiriyor. Akşener, 4 Aralık’ta Amasya’da olacak. Akşener’le Kılıçdaroğlu yerel seçimlerde Denizli, Balıkesir ve Aydın’da ortak miting yapmışlardı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Peki bu kez CHP’den gelen ortak miting önerisini İYİ Parti niye geri çevirdi?” diyen Selvi, şu iddialarda bulundu:

1- Millet İttifakı bir işbirliği ittifakı. AK Parti ile MHP arasındaki ittifaka benzemiyor. Resmi olarak ittifak kurulmadan önce ortak miting yapılması İYİ Parti’nin kimliğine, duruşuna ve politikalarına zarar verebilir.

2- CHP de İYİ Parti de bundan sonra miting yapacaklar. İlk miting ortak olursa bundan sonra da iki partinin ortak miting yapması zorunlu gibi bir anlayış oluşabilir.

3- İYİ Parti, CHP’nin güdümünde, gölgesinde gibi bir görüntü, İYİ Parti’nin büyümesini, gelişmesini önler. CHP’nin gölgesinde kalır.    

4- CHP ile HDP arasında dikkat çekici bir yakınlaşma yaşanıyor. Mersin’de HDP yüzde 16.9 oy oranı ile üçüncü sırada geliyor. HDP, Mersin’de CHP mitingine destek verebilir. Orada CHP ve HDP bayrağı ile İYİ Parti bayrağının yan yana gelmesi doğru olmaz. HDP faktörü nedeniyle, kendi sorumluluğumuzda olmayan Mersin mitinginde hangi pankartların açılacağını, hangi sloganların atılacağını bilemeyiz.

Hürriyet yazarı, İYİ Parti içerisinde şu eleştirinin yapıldığını ileri sürdü:

CHP, kendini aile büyüğü gibi görmeye başladı. Bir karar alıyor, diğerlerinin ona uymasını istiyor. ‘Bir CHP var bir de diğerleri’ gibi hareket ediyor. Bu yaklaşım doğru değil. Biz diğerleri değiliz. Biz seçimlerden birinci parti olarak çıkmaya çalışan bir partiyiz. CHP’nin bize diğerleri gibi muamele etmesine izin vermemeliyiz.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU