Myanmar'da cuntadan kilise hastanesine baskın: 18 sağlıkçı "darbe karşıtlarını tedavi etmek" suçlamasıyla gözaltında

Yakalananlar arasında 4 doktor var

Birleşmiş Milleler geçen ay yaptığı açıklamada, Myanmar'da ordunun darbe karşıtlarına yönelik şiddeti artırmasından endişe edildiğini bildirmişti (Reuters/Temsili fotoğraf)

Askeri cuntayla yönetilen Myanmar'da ordu, darbe karşıtı grupların üyelerini tedavi ettiği gerekçesiyle 18 sağlık çalışanını pazartesi gözaltına aldı.

Güneydoğu Asya ülkesinde ordunun yayın organlarından Global New Light of Myanmar, sağlıkçıların, Kayah eyaletine bağlı Loikaw'daki bir kilise hastanesine yapılan baskında yakalandığını şu ifadelerle duyurdu:

Terör örgütlerine mensup yaralılara ve hastalara gayriresmi şekilde tıbbi müdahale yapıldığı öğrenildi.

Haberde "terör örgütlerinin" ismi verilmedi. Gözaltına alınanlar arasında 4 doktor, 4 hemşire ve 10 hemşire yardımcısı var. Reuters haber ajansı, kilisede 7'si Kovid-19 hastası 48 kişinin tedavi gördüğünü açıkladı.

ABD yönetiminin desteklediği Özgür Asya Radyosu (Radio Free Asia) ise yerel kaynaklara dayanardığı haberinde bu sayının 60 olduğunu yazdı. Haberde bu kişilerin zorla askerlerin kontrolündeki hastanelere götürüldüğü öne sürüldü. Ayrıca 40 hamile kadının yanı sıra hawstanedeki başka hastalar baskının yapıldığı gün kilisede bekletildi.

Özgür Asya Radyosu'na konuşan bölge halkı, kiliseye bağlı Mercy Klinik'in 20 seneden fazla bir süredir herkese ücretsiz tedavi imkanı sağladığını ve hastaların çoğunun yaşlılarla kronik rahatsızlığa sahip kişiler olduğunu söyledi.

Klinik çalışanlarından biri, sağlık çalışanlarının darbe yönetimine karşı başlatılan Sivil İtaatsizlik Hareketi'ne katıldığını ve 5 aydır burada çalıştıklarını ifade etti.

Ne olmuştu?

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Darbe yönetimi ağustos başında OHAL'in süresini uzatarak 2023'te uygulamanın sonlandırılacağını ve seçim yapılacağını açıklamıştı.

Sürgünde yaşayan muhaliflerin kurduğu insan hakları örgütü Myanmar Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşu, darbeden bu yana bu yana yaklaşık 1300 sivilin öldürüldüğünü ve 10 binden fazla kişinin gözaltında tutulduğunu öne sürüyor.

Bu suçlamaları reddeden Myanmar ordusu, çatışmalarda 200 askerin yaşamını yitirdiğini iddia ediyor.

 

Independent Türkçe, Reuters, Özgür Asya Radyosu

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU