Orhan Pamuk'un Veba Geceleri romanına soruşturma açılmasına yayınevinden tepki: Sanatın ve sanatçının yanında olmaya devam edeceğiz

Yayınevi yaptığı açıklamada, Veba Geceleri romanına soruşturma açılması kararını kaygı ve üzüntüyle karşıladıklarını belirtti

Fotoğraf: AA

Yapı Kredi Yayınları, Orhan Pamuk'un "Veba Geceleri" romanı hakkında "Mustafa Kemal Atatürk ve Türk bayrağına hakaret ettiği" gerekçesiyle yeniden soruşturma açılamasıyla ilgili açıklama yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yayınevinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, soruşturma açılması kararının kaygı ve üzüntüyle karşılandığı belirtilerek şöyle devam edildi:

Ülkemize Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandıran ve yayıncısı olmaktan gurur duyduğumuz Orhan Pamuk'un Veba Geceleri isimli romanı, Mart 2021'de yayımlanmış ve okurlardan büyük ilgi görmüştür. Romanın yayımı ile birlikte, romanda Atatürk'ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığına dair iddialar gündeme gelmiş ve Orhan Pamuk aşağıda yer alan açıklamayla iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etmiştir: 

Üzerinde beş yıldır çalıştığım Veba Geceleri'nde imparatorlukların küllerinden kurulan milli devletlerin kahraman kurucularına ve Atatürk'e hiçbir saygısızlık yoktur. Tam tersi, roman bu özgürlükçü ve kahraman önderlere saygı ve hayranlıkla yazılmıştır. Kitabı okuyanların göreceği gibi Kolağası Kâmil halkın sevdiği, her şeyiyle olumlu bir kahramandır.

Orhan Pamuk ve romana destek verilen açıklamada, "Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık olarak, her zaman olduğu gibi, sanatın, sanatçının ve yaratıcılığın yanında olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine arz ederiz" denildi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU