Bill Gates'ten biyoterör uyarısı: "Çiçek hastalığı saldırılarına hazırlanmak lazım"

Bill Gates biyoterörizmin doğal olarak meydana gelen salgınlardan daha büyük bir tehdit olabileceğini belirterek uyardı

Microsoft'un kurucusu Bill Gates biyoterörizmle mücadele için yatırım çağrısı yapıyor (AP)

Bill Gates, çiçek hastalığının kullanılabileceği terör saldırılarına ve gelecekteki pandemilere, araştırma ve geliştirmeye milyarlarca dolar yatırmak suretiyle hazırlanmaları konusunda hükümetleri uyardı.

Gates söz konusu yorumları Policy Exchange düşünce kuruluşunun etkinliğinde Birleşik Krallık (BK) Sağlık ve Sosyal Hizmet Komitesi Başkanı Jeremy Hunt'a verdiği röportajda yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD ve BK gibi ülkelerin araştırmayı finanse etmek için "onlarca milyar dolar" harcaması gerektiğini ve bunun yüksek maliyetli olsa da grip ve soğuk algınlığının ortadan kaldırılmasına önayak olabileceğini söyledi.

5 yıl içinde "Sonraki pandemi için hazırız" adlı bir kitap yazabileceğimi umuyorum ama bu Ar-Ge'ye onlarca milyar dolar yatırım gerektirecek, ABD ve BK bunun bir parçası olacak.

Gözetim yapan ve aslında sizin işinizi yaptığınız yerde "mikrop tatbikatları" dediğim şeyi yürüten ve DSÖ ölçeğinde bir pandemi Görev Gücü için muhtemelen yılda yaklaşık 1 milyar dolar gerekecektir.

Microsoft'un kurucusu "mikrop tatbikatlarının" ülkeleri havalimanlarına yönelik çiçek hastalığı saldırıları gibi biyoterörizm olaylarına hazırlayabileceğini öne sürdü. Gates biyoterörizm kaynaklı salgınların doğal şekilde meydana gelenlerden daha kötü olabileceği uyarısında bulundu.
 

Güney Afrika pandemi (AP)
Bill Gates hükümetleri araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmaya çağırıyor (AP)


Gates, araştırma ve geliştirmeye yapılan yatırımların artmasından doğabilecek faydalı tıbbi yeniliklere ışık tuttu.

Güzel olan, bir sonraki pandemiye hazır olmak için yapmamız gereken çok sayıda Ar-Ge'nin aşıları ucuzlatmak, büyük fabrikalara sahip olmak, gribi ortadan kaldırmak, soğuk algınlığından kurtulmak, aşıları yalnızca kolunuza yapıştırdığınız bir bant hale getirmek gibi şeyler olması; bunlar pandemi yaşanmayan yıllarda bile inanılmaz faydalı olacak şeyler.

Microsoft'un kurucusu hayırseverlik çalışmalarının bir parçası olarak pandemiye hazırlık hakkında konuşmaya devam edeceğini de ekledi.

İklim mesajı ve yoksulların hastalıklarına karşı süregelen mücadeleyle birlikte, pandemiye hazırlık da üzerine çok konuşacağım bir şey.

Ve bence verimli bir zemin bulacaktır çünkü bildiğiniz gibi trilyonlarca dolar ve milyonlarca hayat kaybettik. Ve vatandaşlar hükümetlerinden bunun bir daha olmasına izin vermemelerini bekliyor.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/science

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU