Babacan:Erdoğan, tertemiz bürokratları meydanlarda yuhalatıyordu, o gün bugündür ekonominin beli doğrulmuyor

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Erdoğan 'Benim alanım ekonomi, ben ekonomistim' diyor. Görüyoruz, sonuçlar gerçekten müthiş!" diye konuştu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, halası Bedia Yücel’in yaşamını yitirmesi nedeniyle katılamadığı partisinin Kağıthane ilçe kongresine Ankara’dan görüntülü olarak bağlandı.

Konuışmasında normal bir ülkede, merkez bankalarının faiz kararının belirsizlik kaynağı olmayacağını vurgulayan Babacan, "Ama bizim ülkemizde, bakkalından manavına, işçisinden öğrencisine herkes ‘Bakalım faiz ne olacak’ diye bekliyor. Neden? İşte gördük sebebini: Karar açıklandı ve Türk lirası yerin dibine battı. Yani bakkalından manavına, işçisinden öğrencisine herkes tekrar tekrar fakirleşti. Olanların hepsi, bir inat uğruna. Yanlış bir tezin koskoca ülkeye dayatılması sonucunda bu ülke fakirleşti. Bir inat uğruna, hayat pahalılığını bu ülkenin adeta kaderine çevirdiler. Bir inat uğruna, mazlumların ahını alıyorlar. Bir inat uğruna, ayağında terlikleriyle mitinglerine gelen teyzeleri fakirliğe mahkûm ediyorlar" ifadelerini kullandı.

"Erdoğan, bazı bakanlar ve danışmanlar, akıl almaz fikirleriyle ekonomiye müdahale teşebbüslerine başlamışlardı"

Görevi bıraktığında dolar kurunun 2 lira 90 kuruş olduğunu hatırlatan Babacan şöyle devam etti:

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Üstelik görev dönemimin son bir-iki yılında yükselerek bu noktaya gelmişti. Dolar 1,5 lira bandındayken, o dönemki başbakan Sayın Erdoğan, bazı bakanlar ve danışmanlar, akıl almaz fikirleriyle ekonomiye müdahale teşebbüslerine başlamışlardı. Hatırlarsınız o tartışmaları, ‘İnşaat mı, sanayi mi?’. Biz ‘Sanayi yatırımı olmuyor. Bütün kaynaklar emsal değişikliğiyle oluşturulan gayrimenkul projelerine gidiyor. Orada haksız rant oluşturuluyor ve o rant kayıt dışı olarak paylaşılıyor’ diyorduk. İsrafın ve borçlanıp tüketmenin çok hızlı arttığı dönemlerde yavaşlamak gerektiğini söylüyorduk. Hukuksuzluk, adaletsizlik artıyordu. Liyakatsizlik tüm sisteme sirayet etmişti. Dönemin tertemiz bürokratlarına iftiralar, hakaretler başlamıştı. Sayın Erdoğan, tertemiz bürokratları meydanlarda yuhalatıyordu. Sonrasını söylemeye gerek yok. O gün bugündür Türkiye ekonomisinin beli doğrulmuyor.

"Erdoğan direksiyona geçti bütün ülke kelle koltukta gidiyoruz"

"Ekonominin direksiyonunda" Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oturduğunu belirten Babacan, "Hemen yanı başındaki koltukta kriz ortağı Sayın Bahçeli oturuyor. Erdoğan zaten 'Benim alanım ekonomi, ben ekonomistim' diyor. Görüyoruz, sonuçlar gerçekten müthiş. Direksiyona geçti, bütün bir ülke, kelle koltukta gidiyoruz. Tabii Sayın Bahçeli bunlara alışık. Ben ve arkadaşlarım 2002’de göreve geldiğimizde, onun ortağı olduğu koalisyon hükûmetinin çıkarttığı büyük bir kriz vardı. Biz hızlıca çözdük o krizi. Bahçeli ise yine krize ortak" diye konuştu.

 

 

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU