Organ naklinde bir ilk gerçekleşti: Genetiğiyle oynanmış domuzun böbreği insana nakledildi

Uzmanlar, nakil olan kişinin bağışıklık sisteminin şimdilik olumsuz bir tepki vermediği ve bu durumun organ naklinde çığır açabilecek yeni bir gelişme olacağını söyledi

Fotoğraf: Reuters

ABD'de bilim insanları dünyada ilk defa bir domuz böbreği, insana nakledildi.

Reuters’ta yer alan habere göre, New York'taki NYU Langone Health’te gerçekleştirilen operasyonda genetiğiyle oynanan ve böylece dokuları insan vücudunun reddedeceği molekülü içermeyen bir domuzun böbrekleri kullanıldı.

Operasyon; beyin ölümü gerçekleşmiş, böbrek fonksiyonlarında sorun olan hasta ailesinin onayıyla yaşam desteğinden çekilmeden önce gerçekleşti.

Domuz böbreği üç gün boyunca hastanın kan damarlarına bağlı bir şekilde, vücudun dışında tutuldu böylece araştırmacılar süreci gözlemleyebildi.

Nakli gerçekleştiren cerrah Dr. Robert Montgomery, test sonuçlarına bakarak nakledilen böbreğin fonksiyonlarının “oldukça normal” göründüğünü söyledi. Montgomery, böbreğin beklenecek miktarda idrar ürettiğini söyledi. Hastanın böbrek fonksiyonlarındaki sorun, nakil sonrası normale döndü.

Söz konusu operasyonun, organ nakli alanında çığır açıcı olabileceği belirtildi.

Operasyon için kullanılan domuzun genetiğiyle oynanarak, insan vücudunun normalde anında reddettiği molekül alpha-gal vücudundan çıkarıldı. Genetiğiyle oynanmış domuzlar, ete alerjisi olan insanların gıda olarak kullanımı için ABD’de üretilmiş, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay almıştı.

Hayvanların tıbbi operasyonlarda kullanımının yine FDA’den onay alması gerektiği belirtildi.

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU