Çin ordusundan CIA'ye karşı 'halk savaşı' çağrısı

Ordunun yönettiği sosyal medya hesabındaki yorumlarda "Hiçbir kurnaz tilki iyi bir avcıyı yenemez. Ulusal güvenliği muhafaza etmek için sadece halka güvenmemiz ve inanmamız gerekiyor" denildi

Fotoğraf: Reuters

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun günlük gazetesi, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) Pekin'e yönelik operasyonlarını genişletmesi karşısında 'halk savaşı' çağrısında bulundu.

Sputnik Türkçe'de yer alan habere göre; Hong Kong merkezli South China Morning Post (SCMP), ordunun yönettiğini belirttiği sosyal medya hesabındaki yorumların, CIA'in Pekin'e karşı yeni bir birim kurmasına yanıt olarak geldiğini bildirdi.

"Hiçbir kurnaz tilki iyi bir avcıyı yenemez"

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Weibo'da yer bulan gönderide, "Açık açık özel ajanlar toplayan ABD istihbarat teşkilatı, daha sinsi ve dayanılmaz yöntemleri değerlendiriyor olmalı. Hiçbir kurnaz tilki iyi bir avcıyı yenemez. Ulusal güvenliği muhafaza etmek için sadece halka güvenmemiz ve inanmamız gerekiyor" ifadeleri yer aldı.

CIA "Çin Misyon Merkezi" kurdu

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, ekim ayının ilk haftası yaptığı açıklamada CIA'nın organizasyon yapısında değişiklikler yaptıklarını ve bu değişiklikler kapsamında sadece Çin'in faaliyetlerine odaklanacak "Çin Misyon Merkezi"ni kurduklarını duyurmuştu.

Burns, tehdidin halkından değil Çin hükümetinden geldiğine işaret ederek, yeni merkezin CIA'nın Çin'e rakibe karşı halihazırda yaptığı istisnai çalışmaları birleştireceğinin altını çizmişti.

 

 

 

Independent Türkçe, Sputnik Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU