Anadolu Ajansı'ndan 31 Mart açıklaması: Türkiye’de seçim sonuçlarını AA değil YSK açıklamaktadır

Anadolu Ajansı, ortak yayında Ekrem İmamoğlu'nun iddialarına yazılı açıklama ile yanıt verdi

Fotoğraf: AA

Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım bir araya geldiği ortak canlı yayında Anadolu Ajansı hakkında yapılan tartışmalara kurumdan yanıt geldi.

Anadolu Ajansı'nın 31 Mart seçimlerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında "AA, seçim sonucu açıklayan değil, veri aktaran bir medya kuruluşudur. Türkiye’de seçim sonuçlarını AA değil YSK açıklamaktadır" denildi. 

 


Açıklamada şöyle denildi:

"Anadolu Ajansı, 31 Mart gecesi ve sonrasında müteaddit defalar açıkladığı gibi, 80 vilayetin sonuçlarını aktarırken, İstanbul'da açılan sandık oranı neredeyse yüzde 99'a ulaşmasına rağmen sonucun netleşmemesi; ayrıca buna bağlı olarak veri akışının durması nedeniyle abonelerine nihai veriyi ulaştıramamış, YSK sonuçlarını beklemiştir. 

AA, 31 Mart öncesindeki 6 seçimde de aynı şekilde açılan sandık oranı yüzde 99'a ulaştığında nihai sonucun açıklanmasını YSK'ya bırakmıştır. 31 Mart’ta yapılan uygulama diğer seçimlerden farklı değildir. Şunu da özellikle hatırlatmak isteriz ki AA, seçim sonucu açıklayan değil, veri aktaran bir medya kuruluşudur. Türkiye'de seçim sonuçlarını AA değil YSK açıklamaktadır. 

Sayın İmamoğlu'nun, yaptığımız tüm açıklamalara rağmen ısrarla ajansımızı hedef almasını ve haksız ithamlarda bulunmasını bir kez daha kınadığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz."

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU