Taliban, Türkiye’ye gelmeleriyle ilgili açıklama yaptı, Çavuşoğlu ile Davutoğlu’nu karıştırdı

Heyeti Kabil'e gitmeyi düşündüklerini açıklayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun Ankara'ya davet ettiği belirtildi

Fotoğraf: AA

Türkiye'nin terör örgütü olarak kabule ettiği Taliban, Ankara'ya geliyor. 

Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki'nin başkanlık ettiği heyet, Katar’ın başkenti Doha’dan bir uçakla Türkiye'ye yola çıktı.

Türkiye’ye öğleden sonra gelmesi beklenen Muttaki, bazı Türk yetkililerle temaslarda bulunacak.

Davutoğlu ile karıştırdılar

Taliban hükümetinin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu geçmişte Dışişleri Bakanlığı görevini yapan Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ile karıştırdı.

"Resmi davet"

Sözcünün açıklamasında "Dışişleri Bakanı Maulvi Amir Khan Muttaki başkanlığındaki üst düzey bir heyet bugün Türkiye'ye gitti. Üst düzey bir IAEA (Afganistan İslam Emirliği) heyeti, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun resmi daveti üzerine Ankara'ya hareket etti. Heyet, üst düzey Türk yetkililerle karşılıklı çıkarları ilgilendiren konularda görüşmelerde bulunacak" denildi.

Çavuşoğlu, Kabil’e gitmeyi planlıyordu

Mevlüt Çavuoğlu, geçen günlerde yaptığı açıklamada “bazı dışişleri bakanlarıyla birlikte Kabil’e gitmeyi planladıklarını” açıklamıştı:

Afganistan'daki durumu yakından takip ediyoruz. Önümüzdeki süreçte bazı diğer dışişleri bakanlarıyla beraber Kabil'e gitmeyi planlıyoruz. Retno'yla bunu New York'ta da görüşmüştük. Diğer bazı dost ve kardeş bakanlar da bu fikri çok sevdiler. Bunun planlamasını da önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz.

ABD de görüştü

ABD’li yetkililer de geçen günlerde Katar’ın başkenti Doha’da Taliban yetkilileri ile görüştüklerini açıklamıştı. Washington’dan yapılan açıklamada “Taliban'la toplantı samimi, profesyonel ve olumluydu” denilmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU