Müzeden Van Gogh tablosu çalan "iflah olmaz" hırsıza hapis cezası verildi

Kimliği açıklanmayan hırsız, olayla ilgisi olduğunu reddetti fakat her iki olay yerinde de DNA'sı bulundu

1884 Baharı'nda Nuenen'deki Papaz Evi Bahçesi tablosu Singer Larsen Müzesi'nden çalındıktan sonra bulunamadı (AP)

Hollanda'da bir mahkeme, bir Van Gogh tablosunu ve 16 milyon euro (yaklaşık 170 milyon TL) değerindeki başka bir Hollandalı Usta'nın eserini çalan "iflah olmaz ve kurnaz bir suçluya" hapis cezası verdi.

Hollanda'daki özel hayatın gizliliği yasaları uyarınca adı açıklanmayan 59 yaşındaki adam, Amsterdam yakınlarındaki Singer Laren Müzesi'nden Van Gogh eserlerini çaldığı için cuma günü suçlu bulundu.

Söz konusu kişi, en üst sınırdan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hırsız gece müzeye girerek Van Gogh'un 1884 Baharı'nda Nuenen'deki Papaz Evi Bahçesi tablosunu duvardan kapmış ve sonra suç ortağının kullandığı bir scooter'la kaçmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Suçlu bundan birkaç ay sonra, Hollanda'nın başkentinin yaklaşık 56 kilometre güneyinde yer alan Leerdam bölgesindeki Hofje van Mevrouw van Aerden Müzesi'nde de aynı soygunu gerçekleştirdi.

Bu seferki hedefi, Hollandalı usta Frans Hals'ın 17. yüzyıldan kalma eseri İki Gülen Çocuk'tu.

Hollanda Merkez Mahkemesi yaptığı açıklamada, İki Gülen Çocuk'un değerinin 16 milyon euro (yaklaşık 170 milyon TL) olduğunu söyledi.

Mahkeme, çalınan Van Gogh eseri hakkında bir fiyat tahmininde bulunmazken, eziyet çekmiş Hollandalı ustanın tabloları, müzayedeye çıktığı çok nadir durumlarda milyonlarca dolara alıcı buluyor.

Polis, tabloların ikisini de kurtaramadı.

Vincent Van Gogh, 10 yılda yaklaşık 860 yağlı boya eseri yapmış fakat hayatı boyunca yoksulluk ve depresyonla mücadele ederek sonunda 1890'da, 37 yaşında hayatını sonlandırmıştı.

Yaşarken sanatçı olarak geniş kesimlerce tanınmayan Van Gogh, daha sonra eserleri müzayedede satılan en değerli tablolar arasında yer alan, övülen bir ressam olarak tanındı.

Daha önce benzer sanat eseri hırsızlıklarından sabıkası bulunan sanık, olayla herhangi bir ilgisi olduğunu reddetti.

Mahkeme yaptığı açıklamada, "Mahkeme buna inanmıyor" dedi.

Her iki suç mahallinde de DNA'sı bulundu ve kendisi bunun nasıl mümkün olduğunu açıklayamadı.

Mahkeme tabloları "ulusal kültür mirasının bir parçası, şimdiki ve gelecek nesiller için önemli" olarak nitelendirdi.

Açıklamada, "Bu nedenle, mahkemeye göre iflah olmaz ve kurnaz bir suçlu olan zanlının sabıka kaydı da göz önüne alındığında, mahkeme en üst sınırdan ceza vermeyi uygun gördü" dendi.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU