Erdoğan'ın ilk metin yazarı Güven: Çok pişmanım, bugün olsa yazmam

"Onlar benim hayallerimmiş, partinin hayalleri değilmiş. İnanmamış, içselleştirmemiş, empati kurmamış"

AK Parti'nin kuruluş yıllarında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk metin yazarı olan Gazeteci ve Yazar Ali Murat Güven, "Sayın Cumhurbaşkanının 14 Ağustos 2001 günü, Ankara, Beykent Otel'de partiyi dünyaya ve Türkiye'ye duyururken, 45 dakika-1 saat yaptığı konuşmayı ben yazdım satır satır. Para da almadım. Çok pişmanım tabii ki. Bugün olsa yazmam" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

TV5'te yayınlanan ve Mehmet Ali Kayacı'nın sunduğu "Düşünme Vakti" programına konuk olan Gazeteci ve Yazar Ali Murat Güven, AK Parti'nin kuruluş yıllarındaki gayesi ile şu an gelinen noktada tutarsızlıklar olduğunu söyledi.

"Allah, insanı iddiası ile sınar"

"Çok güzel bir söz var, İsmet Özel'in sanıyorum: "Allah, insanı iddiası ile sınar" diyen Güven,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"İddiamızla sınandık ve çoğumuz çuvalladık. Kendimi de bunun içine katarak söylüyorum. Arkadaş, bunca yıllık eziklikten sonra o hanlar, hamamlar, 5 yıldızlı oteller, o şatafat, o lüks, o arabalar, o cep telefonları… Bu sefer, vicdanlar sızlamaya başladı. Bir iftar yemeği düzenleniyor, yemeğin yarısı atılıyor. İlk savrulmada, 2010'a kadarki evrede vicdanlar sızlamaya başladı. Bu sefer, açıklamalar geliştirilmeye başlandı: Öyle oluyor da, böyle oluyor da, her şeyi yönetemiyoruz da, devlet böyle bir mekanizma, bazen kaçaklar oluyor, yüzde yüz İslam düşüncesini devlete yansıtabilmek mümkün değil… Bu tür açıklamalar, 2011'den sonra da bunlardan da vazgeçildi. Yaklaşım şu olmaya başladı: "Arkadaş, biz bu kadar yapabiliyoruz. Sen, okula gidebiliyor muydun başörtünle? Gidemiyordun. Bak şimdi hakim oluyorsun, polis oluyorsun, asker oluyorsun… Yat kalk reisine dua et, buna şükret. Sen, bir daha reise oy verme, CHP gelecek, yine aynı yasaklar, ondan sonra yaparsın hakimlik. Şimdi, küstah bir tepeden bakış, küstah, kibirli… Bu memlekette şu cümle sarf edildi: "Sizin yerinize bir kereste koysam, odun koysam yine seçilir. İsimlerinizin hiçbir önemi yok. Bu isimler, o listede varsınız diye önemli." Kısmen de haklı aslında söyleyen, kısmen de haklı. Bu kadar ‘Tek sistemli' bir parti, varislerini yetiştirmeyen, bu kadar milletvekili olan…"

"Cumhurbaşkanının ilk konuşmasını ben yazdım"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Ağustos 2001 günü, Ankara, Beykent Otel'de, partiyi dünyaya ve Türkiye'ye duyururken yaptığı konuşmayı para almadan 3 paket sigara karşılığı kendisinin  yazdığını vsöyleyen Ali Murat Güven, program Sunucusu Mehmet Ali Kayacı'nın, "Yazdığınıza pişman mısınız?" sorusu üzerine şu cevabı verdi:

"Çok pişmanım tabii ki. Bugün olsa yazmam. Neden pişmanım? Çünkü, onlar benim hayallerimmiş, partinin hayalleri değilmiş. İnanmamış, içselleştirmemiş, empati kurmamış. Okumuş, "Çok güzel, harika yazılmış" demiş. Birebir kullandı, ben de televizyon başında, İstanbul'da takip ettim. Tek bir kelimeyi bile çıkarmadı, birkaç pekiştirici ekleme yaptı. Hepsini okudu küçük küçük kartonlara bölünmüş olarak"

Güven, o konuşmada yer alan 3 dönem dahil pek çok ilkenin zaman içinde aşındırıldığını söyledi.

"Hiçbir kariyer planlamamda siyasal bir partiye girmek olmadı"

"Siz o ortamdan saf dışı mı kaldınız yoksa kendiniz mi dışarı çıktınız?" sorusu üzerine Güven, şu açıklamalarda bulundu:

"Ben, İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu, sinema ve televizyon üzerine, yeni medya üzerine iki kez yüksek lisans yapmış, cebinde basın kartı olan, 38 yıllık bir gazeteciyim. Hiçbir kariyer planlamamda siyasal bir partiye girmek, o partide ilerlemek, siyasetçi olmak, o partinin içinde basın danışmanı olarak dahi bulunmak olmadı. 1985, üniversitenin ilk yılı ile ülkücü bir dergide çalışmaya başladım. Çalışmak zorundaydım, ailemiz yoksuldu. O tarihten bu yana aralıksız çalışıyorum. Bayramlar dahil, yılbaşı dahil her zaman da çalışmışımdır, nöbet tutmuşumdur en kötü ihtimalle. Bana diyorlar ki: 'Seni saf dışı bıraktıkları için, parsadan pay alamadığın için bugün AK Parti düşmanısın, AKP düşmanısın. Ben, AK Parti'nin içinde, daha kurulurken bir fiskelik emek verseydim, bir pozisyon kazanırdım'"

 

"Tekkeyi bekleyen çorbayı içmez mi?"

Ali Murat Güven, AK Parti'nin kuruluş yıllarında yaşananları ve sonra kendileri ile yolalrının nasıl ayrıldığını şu şekilde anlattı:

"Yani, düşünebiliyor musunuz? Genel başkanın sağ kolu Hüseyin Besli ile çay, kahve içiyoruz. Ben, başkanın metinlerini yazıyorum 6 ay boyunca. Daha partinin bir bürosu yok o sırada. Ankara'da, küçücük bir odada bir masa var. Abdullah Gül oturuyor, Tayyip Erdoğan ayağa kalkıyor, Abdüllatif Şener oturuyor, Abdullah Gül kalkıyor… Tek masayı paylaşıyorlar. Böyle bir pozisyonda, tekkeyi bekleyen çorbayı içmez mi? "Ben, siyasal bir ikbal istiyorum Hüseyin Abi, Ahmet Abi, Abdullah Abi…" Ben, gazeteciyim ya, benim böyle bir planım yoktu. Hüseyin Besli, benim Yeni Şafak'tan genel müdürümdü. Kalemimin kıvraklığını biliyordu, partinin parası yoktu, bir reklam ajansı ile, bir metin yazarlığı servisi ile sürekli profesyonel bir bağ kurabilecek bütçesi yoktu. Biz eski kuşak Müslümanlar, zor zamanlarda devreye gireriz biliyorsunuz.  Bana geldi,  ben bir ajansta çalışıyorum. "Bir hafta var, parti kuruluyor. Elimizde bir metin yok, benim de kafam durdu." Dedi. Ben, o metni değil, Anıtkabir'e ilk ziyaretinde deftere yazdığını da yazdım. İlk ziyaretinde, çelenk koyduğunda, Anıtkabir'e yazdıklarında da, ilk meclis grup toplantısı… Ağustos'ta başladık, yıl sonunda bir ajansla anlaştılar. Merhum Şehit Erol Olçok, "Bu işler, böyle Ankara-İstanbul arası mekik dokumayla olmaz" dedi ve bir ajans çatısı altında, profesyonelce yönetmeye geçtiler. Biz partinin, hareketin çocukları olarak, "Tamam ağabey" dedik, "Yeterli midir?", "Yeterli Ali Muratçığım, teşekkür ediyoruz"…  Profesyonellere bıraktık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AK Parti kuruluş toplantısında yaptığı 1.5 saatlik konuşma metnini yazan Ali Murat Güven, iki yıl önce Independent Türkçe'den Cihat Arpacık'a yaptığı açıklamada "O zaman ciddi bir ekonomik kriz var. 40 sayfayı bulan ve büyük yankı uyandıran konuşma metnini 3 paket sigara karşılığı yazdım" demişti.

 

Independent Türkçe, TV5

DAHA FAZLA HABER OKU