Dansçı Ziya Azazi: Sanatımın politikaya malzeme edilmesi beni derinden yaraladı

"Çıplak semazen" denilerek hedef gösterilen dansçı, sessizliğini bozdu

Fotoğraf: Twitter

İzmir’de düzenlenen bir etkinlikte dansçı olarak yer alan Ziya Azazi, hakkındaki eleştirilere “Sanatımın politikaya malzeme edilmesi beni derinden yaraladı” diyerek yanıt verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen “Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi” kapsamında da 10 Eylül'de bir gala yemeği düzenlendi. Gecede ödüllü dansçı Ziya Azazi sahne aldı. Performansının ardından bazı isimler Azazi'yi sosyal medyada “çıplak semazen” ifadesiyle hedef gösterdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Azazi’ye “soytarı” diyerek hakaret etti:

CHP’li İzmir Belediyesi edepsizlik çukuruna devrilmiştir. Bir de çıkmışlar, yarı çıplak soytarıyı, Türkiye’yi 50’den fazla ülkede temsil etmiş bir modern dans sanatçısı ve koreograf olarak tanıtmışlar. Neymiş, modern bir dans gösteriymiş. Batsın sizin modernliğiniz!

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Azazi yaşanan tartışmaların ardından Instagram hesabında bir açıklama yayımladı.

Azazi, “Otuz iki yıldır sanat icra eden; beş kıtadaki elli ülkede sahne almış ve yıllarca ülkemizi temsil etmiş bir sanatçıyım. Ayrıca bugüne kadar otuz beş ülkede de ders vermiş bir eğitmenim” diyerek başladığı açıklamasına şöyle devam etti:

Birçok coğrafya, ulus, millet, kültür, din, inanış ve dille karşılaştım. Ömrüm boyunca sanat, bilim ve inanç arasındaki bağlantıyı aradım. Her zaman taraflı ve bölücü düşüncelerin ve davranışların uzağında kalmayı seçtim. Apolitik, doğa-hayvan ve insan sever olarak insani sorumluluğumu hep anlamaya ve gerçekleştirmeye çalıştım. Tahminen bu netliğimdendir ki; elli yılıma bu kadar şey sığdırdım.

"Sessizliğimin sebebi budur"

Tam da bu yüzden benim ve sanatımın, doğduğum topraklarda, politikaya malzeme edilmesi beni derinden yaraladı. Bugüne dek süren sessizliğimin sebebi de budur. İnsanlığın birliği için sorumluluklarımızın bilinciyle çalışmamız gereken bir çağdayız. Parçalayıcı her türlü davranışın arındırıldığı bir gelecek için çabalamalıyız. Herkesi, işte böylesi bir insani hizmete davet ediyorum. Güzel bir gelecek; ancak ve ancak sanat, bilim ve felsefede olduğu gibi politikada da bütünselliğin sağlanmasıyla mümkün olabilir.


"Destek verenlere teşekkür ederim"

Bahsi geçen Dervish In Progress (Gelişmekte olan Derviş) adlı performansımda bir arınma hikayesi anlatmaktayım. Hayatta giyindiğimiz kimliklerden kurtulmayı, kalbi ve ruhu arındırmayı; özetle kabuk içinde kabuk olan benliğin çıplaklaşma çabasını sergileyen bir danstır bu. Gösterinin sonunda (ölümü temsilen) eteğin altında kalışım da, bu çabanın mezara kadar sürmesi gerektiğini ima eder. “Düne ait ne varsa dünde kaldı cancağzım, bugün yeni şeyler söylemek lâzım” der Celaleddin-i Rumi. Sanatsal özgürlüğün değerini bilen ve bu süreçte destek veren herkese can-ı gönülden teşekkür ederim.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU