Saygı Öztürk: O ses kayıtları depoda

“17/25 Aralık dosyası ile ilgili takipsizlik kararı verilmiş olması, bu dosyanın tamamen işlemden kaldırıldığı anlamına gelmez. O yüzden tapeler imha edilmedi”

Fotoğraf: Twitter

Sözcü gazetesinin Ankara temsilcisi Saygı Öztürk, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması sırasında internette yayımlanan tapelerin bilinenin aksine imha edilmediğini ve hâlâ saklandığını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Öztürk, bugünkü köşe yazısında eski bakan Erdoğan Bayraktar’ın AK Parti iktidarı tarafından "FETÖ kumpası" denilerek kapatılan 17-25 Aralık soruşturmasıyla ilgili yaptığı açıklamaları hatırlattı:

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan'ın onayıyla yapıldı” demişti. Yıllar sonra da, “Dosyamda ne varsa hem tapeler hem teknik takip doğrudur, hem de benim telefon konuşmalarım A'dan Z'ye kadar doğrudur. Reis, Sayın Cumhurbaşkan'ım beni hırsız çuvalının içine koydu ve attı” iddiasında bulundu. İşte bu açıklamalardan sonra Bayraktar'a müthiş bir saldırı oldu. AKP'nin yanında da, karşısında olanlar da Bayraktar'a hücum etti. Bayraktar'ın yeni açıklaması da “Geri adım” olarak yorumlandı.

Öztürk, “TBMM Soruşturma Komisyonu, bakanların usulsüz olarak dinlendiği gerekçesiyle bunların delil olarak kullanılamayacağına ilişkin karar verdi. Bu durum, “Delillerin imhası” olarak basına yansıdı” diye yazdı ve tapeler için özetle şu ifadeleri kullandı:

Takipsiz kararı nihai bir karar değildir. Yeni deliller ortaya çıkarsa takipsizlik kararı verilen dosya yeniden canlandırılır. 17/25 Aralık dosyası ile ilgili takipsizlik kararı verilmiş olması, bu dosyanın tamamen işlemden kaldırıldığı anlamına gelmez. O yüzden tapeler imha edilmedi…

 

Sözcü, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU