ABD 31 Temmuz'u beklemedi, Türk pilotların ABD'deki F-35 eğitimi sonlandırıldı

Türk pilotlar ABD'nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü'nde TSK'nın envanterine kaydedilen F-35'lerle eğitim alıyordu

Fotoğraf: Reuters

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Türk pilotlara ABD'nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde verilen eğitimin sonlandırıldığını bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, Türk pilotların ABD'deki F-35 savaş uçağı eğitiminin sonlandırıldığını söyledi.

Andrews, Reuters'a yaptığı açıklamada "Bakanlık, Türk pilotların uçuş yapmadığından haberdar" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Pentagon Sözcüsü, "Türk politikasında bir değişiklik olmaksızın, F-35 programına katılımlarını düşürmek için müttefikimiz Türkiye'yle yakın çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderdiği mektupta eğitimleri devam eden 42 Türk Hava Kuvvetleri personelinin eğitimleri sonlandırılırken personelin 31 Temmuz itibarıyla üslerden ayrılmasının isteneceği ifade ediliyordu.

Mektupta F-35 eğitimi için kasım ayına kadar ABD’ye gitmesi beklenen 34 Hava Kuvvetleri personelinin de seyahatlerinin iptal edileceği bildiriliyordu. 

Geçtiğimiz hafta Reuters haber ajansının ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, Ankara'nın Rusya'dan almak üzere anlaşmaya vardığı S-400 hava savunma sistemi konusunda geri adım atmadığı, bunun üzerine ABD'nin de yeni pilot eğitimlerini durdurmaya gideceği ifade edilmişti.

Washington yönetimi, S-400'ler ile F-35 yeni nesil savaş uçaklarını birbirine rakip askeri sistemler olarak kabul ediyor ve bir ülkenin bu iki teçhizata birden sahip olmasının F-35 programını riske atacağını savunuyor.

Türk tarafının bu risklerin değerlendirilmesi için ABD ile ortak çalışma grubu teklifine de ABD tarafından somut bir adım gelmedi. 

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU