Pentagon: Kongre üyelerinin sürpriz Kabil ziyareti tahliye çabalarının zamanından çaldı

"O gün için yapmayı planladığımız şeyin zamanını kesinlikle harcadılar"

ABD ve müttefikleri şimdiye kadar 88 binden fazla kişiyi Afganistan'dan çıkardı (Reuters)

Pentagon sözcüsü John Kirby, ABD'li kongre üyeleri Seth Moulton ve Peter Meijer'i Afganistan'a yaptıkları sürpriz gezi nedeniyle eleştirerek bunun kaynakları dağıttığını söyledi.

Kirby, Massachusetts'li Demokrat Moulton ve Michigan'lı Cumhuriyetçi Meijer'in ziyareti öncesi ABD Savunma Bakanlığı'nın haberdar olmadığını ifade etti.

Bu ziyaretten haberdar değildik ve açıkçası çok gergin, tehlikeli ve dinamik bir durumdayken VIP ziyaretleri gerçekleştirilmesini teşvik etmiyoruz.

Kirby, Savunma Bakanı Lloyd Austin söz konusu kongre üyeleriyle ziyaret öncesi konuşma fırsatı yakalamak isterdim diye düşündüğünü de sözlerine ekledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Bu Kongre üyeleri için koruma ihtiyacı dahil olmak üzere programda esnemeye ve günlük akışı değiştirmeye ihtiyaç yoktu dersem bu pek doğru olmaz" dedi.

O gün için yapmayı planladığımız şeyin zamanından kesinlikle aldılar.

Benzer biçimde, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de her ikisi de gazi olan Kongre üyelerini eleştirdi.

Pelosi çarşamba günü düzenlediği haftalık basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, "Bu sadece Afganistan'a gitmeleriyle ilgili bir şey değil, aynı zamanda diplomatik, askeri ve diğer bölge kaynaklarımıza ihtiyaç olduğu bir dönemde bölgeye gittiler" dedi.

Yani bu çok ciddi. Üyelerin gitmesini istemiyoruz.

Pelosi bu doğrultuda, meslektaşlarına bölgeye gitmemelerini söyleyen bir mektup gönderdi.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU