Doğu Perinçek: Afganistan’a çağdaşlaşma ve kadın-erkek eşitliği Taliban’dan gelecek

Perinçek, Taliban ile temas kuracaklarını bildirdi

Fotoğraf: AA

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Taliban, Mustafa Kemal Paşa’nın Türkiye’de yaptığı gibi Afganistan’ın Kurtuluş Savaşını başardı” değerlendirmelerine gelen eleştirilere yanıt verdi.

Habertürk’te konuşan Perinçek, Afganistan’daki gelişmeleri değerlendirirken, “Ayağında şalvar var, yok bilmem sakalı var falan. Kadın spikeri çıkardılar, onun önünde basın açıklaması yaptılar. Afganistan’ın seçeneklerini, Amerika veya Taliban, Taliban’dan modernlik, çağdaşlaşma, kadın-erkek eşitliği, oradan gelecek. Oradaki süreçler, oradaki çelişmeler, Afgan halkı getirecek” ifadelerini kullandı.

Perinçek, şu ifadeleri kullandı:

Taliban ile temasımız olmadı ama olacak. Olmaması mümkün değil. Biz Amerika’nın Avrupa’nın gözüyle bakıyoruz Afgan halkına. Onun yazdığı destana bakmıyoruz da, Amerikalıların onlara duyduğu nefret, altta kalmanın verdiği sancılar, hor görmeler, aşağılamalar, biz İstiklal Savaşı vermiş Atatürk’ün ülkesinden buna bakmıyoruz da, çökmekte olan Batı medeniyetinin Asyalılara bakış açısıyla bakıyoruz… Ayağında şalvar var, yok bilmem sakalı var falan. Kadın spikeri çıkardılar, onun önünde basın açıklaması yaptılar. Afganistan’ın seçeneklerini, Amerika veya Taliban, Taliban’dan modernlik, çağdaşlaşma, kadın-erkek eşitliği, oradan gelecek. Oradaki süreçler, oradaki çelişmeler, Afgan halkı getirecek.

“Asya halklarını küçük görmekten vazgeçin” diyen Perinçek, “Vietnam’da da Vietkonglar hakkında “Maymun gibi adamlar ormanlarda Amerikan askerlerine karşı savaşıyorlar” diyorlardı” ifadelerini kullandı.

“Afganistan’ın Amerika’ya köleliğinden mi yanasınız?” diye soran Perinçek, “Kadın, Amerikan emperyalizminin tahakkümü altında mı kurtuluşa ulaşacak Afganistan’da, yoksa bağımsız bir Afganistan’daki süreçlerle mi kadın-erkek eşitliğini sağlayacak? Türkiye hükümeti çok büyük bir yanlış içerisinde” diye konuştu.

 

iznewsagency

DAHA FAZLA HABER OKU