Tokyo Olimpiyatları 5,8 büyüklüğünde depremle sarsıldı

"Yaklaşık 20 saniye sallandık"

Artçı sarsıntıların da eşlik ettiği depremde herhangi bir can kaybı ya da hasar yaşanmadı (Reuters)

Japonya'da Kovid-19 pandemisinin gölgesinde devam eden 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda 5,8 büyüklüğünde deprem yaşandı.

Japon Meteroloji Ajansı'na göre 6.0 büyüklüğündeki deprem, çarşamba sabah saatlerinde Ibaraki prefektörlüğündeki Hasaki bölgesinde kıyıdan yaklaşık 40 km açıkta meydana geldi.

Ajans, sarsıntıların ardından tsunami tehlikesi yaşanmadığını açıkladı. 

Müsabakaları takip etmek için Tokyo'da bulunan uluslararası yayın kuruluşlarından basın mensuplarının attığı tweetlerle sosyal medyaya taşınan depremin, yerel saatle 05.30 civarında yaşandığı düşünülüyor.
 

 

ABD'li yayın kuruluşu NBC'nin bölgedeki sunucusu Lester Holt, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "20 saniye boyunca sallandık. İlginç şekilde üç kat altımdaki ekip arkadaşlarım hiçbir şey hissetmemiş" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

CNN'den Will Ripley ise "Sarsıntıları 30 saniye boyunca hissettim. Hala da devam ediyor" diye yazdı.

Ripley, gönderisinde ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu'nun 5,8 ve 5,1 büyüklüğünde iki sarsıntı yaşandığını ve depremin kıyıdan yaklaşık 120 km uzakta ve 10 km derinde meydana geldiğini açıkladığına dair bilgiler de paylaştı. 

Öte yandan, Avustralya'nın Seven Network adlı yayın kuruluşunda yapılan Sunrise sabah programı sırasında sunucu depreme canlı yayında yakalandı.
 


Tokyo'daki müsabakalarla ilgili düzenlenen canlı yayında sunucu Mark Beretta soğukkanlılığını koruyarak, "Şu anda yaklaşık 10 kat yukarıda duruyoruz. Bina çelikten yapılma ve depreme dayanıklı fakat yine de sallandı" dedi.Independent Türkçe, Deadline, Insider

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU