WSJ: Sezgin Baran Korkmaz, ABD'de yargılanırsa hükümetle ilgili yolsuzluk iddialarında bulunabilir

ABD'nin prestijli gazetesi, iş insanının ABD'de yargılanmasının "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt dışında Türkiye'nin imajını düzeltme çabalarına zarar verebileceğini" ifade etti

Sezgin Baran Korkmaz, son olarak 2016-2018 arasında Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde mütevelli heyeti üyeliği yaptığı için yeniden gündeme geldi (Twitter/Sezgin Baran Korkmaz)

Dünyanın önde gelen ekonomi gazetelerinden Wall Street Journal'ın (WSJ) Viyana'da tutuklu olan iş insanı Sezgin Baran Korkmaz'ın iadesiyle ilgili, "ABD ve Türkiye, Sezgin Baran Korkmaz'ın iadesi için mücadele içinde" başlığını taşıyan bir makale yayımladı. 

Washington'dan Vivian Salama'yla İstanbul'dan Jared Malsin'in imzasını taşıyan makalede, iki ülkenin de Avusturya'dan Korkmaz'ı istemesinin ABD ve Türkiye ilişkilerine daha çok zarar verebileceği ifade edildi.

Amerikan gazetesinde Korkmaz'ın, "ABD'de yargılanması halinde Türkiye'deki hükümetle ilgili yolsuzluk iddialarında bulunabileceği, bunun da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt dışında Türkiye'nin imajını düzeltme çabalarına zarar verebileceği" öne sürüldü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Erdoğan zaten zorluk çeken bir ekonomi, düşen anket sonuçları ve üst düzey hükümet yetkililerine yöneltilen yolsuzluk suçlamalarıyla başa çıkmaya çalışıyor" ifadesinin kullanıldığı haberde Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin Korkmaz'a yönelik iade talebi yüzünden daha çok zarar görebileceği aktarıldı.

Gazeteye yapılan yorumlarda Korkmaz'ın yargılanmasının, "Türkiye'nin imajını yatırım yapılabilir bir ülke olarak düzeltmeye çalışan Erdoğan için büyük bir kabus olabileceği" dile getirildi.  

Cumhurbaşkanlığı ise haberi yapan ikiliye yanıt vermedi. 

Tutukluluk süresi uzatıldı

Kara para aklama ve dolandırıcılıkla suçlanarak kırmızı bültenle aranan SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, ABD'nin talebi üzerine 19 Haziran'da Avusturya'da yakalandıktan sonra tutuklanmıştı. Korkmaz'ın tutukluluk süresi 22 Eylül'e kadar uzatıldı.

ABD'nin Utah eyaletinde görülen davada Sezgin Baran Korkmaz'ın iş ortaklığı yaptığı Kingston Kardeşler ve Lev Aslan Dermen'in (Levon Termendzgyan) vergi bağlantılarıyla Amerikan Vergi Dairesi'ni (IRS) dolandırarak elde ettikleri paraları akladıkları iddiaları inceleniyor.

Türkiye'de Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, geçen yıl SBK Holding ve holdinge bağlı altı şirketin hesaplarında yaptığı incelemelerde aklanan kara para miktarının 132 milyon doları bulduğunu bildirmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, SBK Holding ve alt şirketlerinde yönetici olan 19 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Hem Türkiye hem de ABD tarafından kırmızı bültenle aranan Korkmaz, gerçeğe aykırı belge düzenlemek, kara para aklamak ve ABD hazinesini 511 milyon dolar zarara uğratmak gibi suçlamalardan yargılanıyor.

kingstonkardesler-ap.jpg

Korkmaz hakkındaki iddiaları reddediyor. Kingston Kardeşler ise suçlarını kabul ettikleri için şu an hapiste (AP)​​​​


Avukatına göre Lev Aslan Dermen de posta yoluyla dolandırıcılık, kara para aklamak için komplo kurmak, kara para aklamak gibi suçlamalar yüzünden hapiste.

"Berat Albayrak'ı tanıyor"

Gazete iki kaynağa dayandırdığı iddiasında Korkmaz'ın Türkiye'deki üst düzey hükümet yetkilileri ile ilişkileri olduğunu ve Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak ile tanıştığını ortaya attı.

Korkmaz'ın Türkiye'deki bürokratlarla ilişkileri uzun zamandır gündemde. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Korkmaz Karaca, "Sezgin Baran Korkmaz'ın verdiği aracı kullandığı" iddiasını doğrulamıştı. Sedat Peker'in ortaya attığı bu iddia üzerine Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk'e konuşan Karaca, "Yanlış yapmışım, keşke parasını ödeseydim" demişti.

Süleyman Soylu da uçağını kullanmıştı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da 2017'de yürüttüğü seçim faaliyetleri sırasında Korkmaz'ın uçağını kullanmasıyla tartışmalara yol açmıştı.

İçişleri Bakanlığı'nın uçak kiralama ücretinin Soylu'nun şirketi tarafından karşılandığını açıklaması sonrası Soylu, şirketi üzerinden 'vergi kaçırmakla' suçlandı. BBC Türkçe'ye açıklama yapan şirketse uçak masrafının gider olarak gösterilmediğini belirtti.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Soylu 2017 yılındaki seçim faaliyetleri sırasında Korkmaz'a ait uçakla toplam 12,5 saatlik yurt içi uçuş gerçekleştirdi; bu uçuşun yaklaşık 166 bin TL tutarındaki kiralama bedeli Soylu'ya ait Engin Sigorta şirketi tarafından karşılandı.

"Dolandırıcılar dolandırıldı"

Kingston davasının eski federal savcısı John Huber, Korkmaz'ın Kingstonların parasını geri göndermek yerine harcadığı iddiasına ilişkin gazeteye yaptığı açıklamada, "Bu dava eski model dolandırıcıların dolandırılması davasıydı" saptamasında bulundu.

Sedat Peker'in iddialarından bir başkasıysa Soylu'nun Korkmaz'a kaçması için haber saldığı yönündeydi. Korkmaz'ın avukatı Volkan Dülger, bu iddiayla ilgili olarak gazeteye, "Sanmıyorum" yanıtını verdi.


Independent Türkçe, BBC Türkçe, Wall Street Journal

DAHA FAZLA HABER OKU