Eski KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Devletlerin itibarı binalarının ihtişamı ile ölçülmez

Akıncı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC’ye yapılacağını açıkladığı Külliye projesi hakkında değerlendirmede bulundu

Fotoğraf: AA

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjde olarak nitelediği KKTC’ye Külliye projesine eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, tepki gösterdi.

Akıncı, Facebook hesabından "Kuşkusuz ihtiyaca göre, yeri geldikçe yeni binalar yapılabilir; ama toplumlar bunu önceliklerini gözeterek, yasa ve kurallarına uygun biçimde yaparlar. Bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirmezler. Devletlerin itibarına gelince, binalarının ihtişamı ile ölçülmez" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

KKTC Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılan binanın yapım tarihinin 1939 olduğunu belirten Akıncı şunları kaydetti:

Dr. Fazıl Küçük’ten başlayarak işlevini günümüze kadar taşıyan bu tarihi binanın hemen yanına 1989 yılında yeni bir bina daha yapıldı. Diğerinden tam 50 yıl daha genç olan bu binayı, bilimsel raporlar ışığında çürüğe çıkıp tehlikeli duruma geldiğinden, 2018 yılında yıktırmak zorunda kaldık.

 “Gecekondu’ yakıştırması yapılan mütevazi tarihi yapı ise ayakta durmaya devam ediyor” diyen Akıncı, “Kuşkusuz ihtiyaca göre, yeri geldikçe yeni binalar yapılabilir; ama toplumlar bunu önceliklerini gözeterek, yasa ve kurallarına uygun biçimde yaparlar. Bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirmezler. Devletlerin itibarına gelince, binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere, insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür” ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU