Trump’a Londra sokaklarındaki protestolar soruldu: Hiçbir protesto görmedim

İngiltere ziyaretinin ikinci gününde Başbakan Theresa May ile görüştü ve ortak basın toplantısında konuştu. Trump Londra sokaklarında kendisine yönelik protesto görmediğini söyledi

İngiltere'ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren ABD Başkanı Donald Trump ile 10 Haziran'da görevi bırakacağını açıklayan Başbakan Theresa May 3 saatlik görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Trump, daveti dolaysıyla Kraliçe 2. Elizabeth'e teşekkür ederken, "Muazzam biri, muazzam bir kadın." dedi. 

Donald Trump ve May'ın gündeminde öne çıkan konular Brexit, İran, iklim anlaşması, ikili ticaret anlaşması ve Huawei'ydi.  

ABD Başkanı Donald Trump, Çin telekom firması Huawei ürünlerinin İngiltere'nin 5G ağında kullanılıp kullanılmamasına ilişkin tartışmalarda "kesinlikle anlaşmaya varacaklarını" belirterek, bir istihbarat paylaşımı kısıtlamasının olmayacağını söyledi. 

Trump, ABD ve İngiltere'nin NATO'da kilit ortaklar olduğunu söyledi:

"Başbakan ile NATO müttefiklerimizin savunma harcamalarını arttırması gerektiği konusunda mutabıkız. İkimiz de bu amaçla çok çalışıyoruz. Savunma harcamasına gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 2'sinin ayrılması şartını karşılayan ülke sayısının artmasını bekliyoruz. Günümüzün zorluklarıyla mücadele için ittifakın tüm üyeleri yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır. Başka seçenekleri yoktur."

"Olağanüstü bir ticaret anlaşması"

Brexit sonrası İngiltere ve ABD arasında "olağanüstü bir ticaret anlaşması" sözü veren Trump, "Bu ticaret anlaşmasında muazzam bir potansiyel var. Şimdikinden 2, hatta 3 katı." ifadesini kullandı. Ticaret anlaşmasına İngiltere'nin ulusal sağlık sisteminin de dahil olabileceğini kaydeden Trump, "Her şey kesinlikle masada olacak." değerlendirmesinde bulundu. 

"Corbyn’i tanımıyorum, görüşme teklifini reddettim"

Trump, bir soru üzerine ana muhalefetteki İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn hakkında da konuştu. Corbyn'i tanımadığını söyleyen Trump, "Hiç görüşmedim, hiç konuşmadım. Bugün ya da yarın benimle görüşmek istedi. Ben de bunu yapmamaya karar verdim." diye konuştu. 

Corbyn'nin olumsuz görüşlere sahip olduğunu söyleyen Trump, "İnsanların eleştirmek yerine işleri doğru bir şekilde yapmaları gerektiğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

"Nerede bu protestolar?"

ABD Başkanı, ziyareti nedeniyle düzenlenen gösterilere ilişkin de şunları söyledi:

"Sokaklarda tezahürat yapan binlerce kişi vardı. Ardından protestolar olduğunu duydum. Nerede bu protestolar diye sordum. Hiçbir protesto görmedim. Sadece bugün gelirken çok küçük bir protesto vardı. Dolaysıyla yalan haber."
 


“Sadiq Khan iyi bir belediye başkanı değil”

Trump Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan’ı eleştirmeye devam etti:

"Bence çok iyi bir belediye başkanı değil. Kötü bir iş çıkarıyor. Suç oranı artıyor. Çok sayıda problem var. İngiltere için çok şey yapan ABD'nin temsilcisini eleştirmemesi gerektiğine inanıyorum. Negatif değil pozitif olmalı."

Meksika’ya ek vergi uyarısı

Trump, milyonlarca göçmenin Meksika'dan ABD'ye girmesinin kabul edilemez olduğunu kaydederek, Meksika'nın göçmen akşını durdurmaması halinde ek vergi uygulayacaklarını sözlerine ekledi. 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU