Duduk sanatçısı Djivan Gasparyan hayatını kaybetti

Gasparyan, Erkan Oğur'un yanı sıra dünyaca ünlü müzisyenler Sting, Peter Gabriel, Hossein Alizadeh, Michael Brook, Brian May, Lionel Richie, Derek Sherinian, Brian Eno, Hans Zimmer gibi birçok sanatçıyla işbirliği yaptı

"Duduk'un Efendisi" olarak da bilinen Gasparyan, 2006'da En İyi Geleneksel Dünya Müziği Albümü dalında Grammy ödüllerine de aday gösterilmişti / Fotoğraf: "Armenia: Heavenly Duduk" albüm kapağı 

Uluslararası üne sahip Ermeni duduk sanatçısı Djivan Gasparyan hayatını kaybetti. 

Agos'ta yer alan haberde sanatçının torunu Djivan Gasparyan Jr. Facebook paylaşımında "Dünya bu gece düşünülemez bir kayıp yaşadı. Sadece bir ikon değil, aynı zamanda güzel bir ruh. Huzur içinde yatsın" dedi.

Djivan Gasparyan kimdir?

"Duduk'un Efendisi" olarak da bilinen Gasparyan, 2006'da En İyi Geleneksel Dünya Müziği Albümü dalında Grammy ödüllerine de aday gösterilmişti. Sanatçı, 1973'te Ermenistan Halk Sanatçısı fahri unvanına değer görüldü. 2002'de WOMEX (World Music Expo) Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü aldı.

Gasparyan, Erkan Oğur'un yanı sıra dünyaca ünlü müzisyenler Sting, Peter Gabriel, Hossein Alizadeh, Michael Brook, Brian May, Lionel Richie, Derek Sherinian, Brian Eno, Hans Zimmer gibi birçok sanatçıyla işbirliği yaptı. 

Ermenistan'ın Godayk bölgesinde Solak kentinde 1928'de Muşlu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Gasparyan, altı yaşında duduk çalmaya başladı. Küçük yaşta annesini kaybetti, babası İkinci Dünya Savaşı'na katıldı. Bu nedenle Gasparyan çocukluğunu yetimhanede geçirdi. 1947'de Moskova'ya gitti.

Gasparyan 1946'dan 1982'ye kadar Tatul Altunyan Halk Müziği ve Oyunları Topluluğunda solist olarak yer aldı. Yapımcı-müzisyen Brian Eno 1989'da Moskova'da Sovyet halklarının müziklerini incelerken Gasparyan'ın müziği ile karşılaştı. Eno, Gasparyan'ı Londra'ya davet etti. Gasparyan'ın yurt dışında yayımlanan ilk albümü "I will not be sad in this world" bu dönemde kaydedildi. Erkan Oğur ile kaydettikleri "Fuad" albümü Kalan Müzik'ten yayınlandı.

Erivan Devlet Müzik Konservatuarı'nda öğretim görevlisi olan Gasparyan, birçok sanatçıya duduk'ta profesyonel düzeyde performans eğitimi vermiş ve yetiştirmişti.

Sanatçının "Ronin", "Gladyatör" gibi pek çok filmde müzikleriyle yer aldı.

 

bianet, Agos, Vikipedia

DAHA FAZLA HABER OKU